Do Loun se slétli poštovní holubi
10.01.2000 | Mladá fronta Dnes
MF Dnes 10.1.2000
Do Loun se slétli poštovní holubi
Louny - Tři sta poštovních holubů z celé republiky bylo k vidění uplynulou sobotu v Domě kultury v Lounech na celostátní výstavě těchto ptáků, kterou bylo pověřeno zdejší oblastní středisko chovatelů. "Poštovní holuby v současné době chová přes dva tisíce chovatelů, kteří jsou sdruženi ve dvaceti osmi oblastních střediscích v celé republice. Naše lounské středisko sdružuje sto padesát chovatelů ze čtyř sousedních okresů severozápadních Čech. Podobná celostátní výstava, jako je ta dnešní, zatím v Lounech nebyla a zájem o ni byl ze strany chovatelů mimořádný," uvedl předseda výstavního výboru Stanislav Sunkovský. Tito opeřenci, kteří mají zvláštní, zatím neprobádaný orientační smysl, se dokáží po vypuštění z neznámého místa vrátit do svého holubníku ze vzdálenosti až dvanácti set kilometrů rychlostí kolem sta kilometrů v hodině. Nejvýkonnější holubi, jejichž hodnota přesahuje i dvacet tisíc korun, jsou pak na výstavách a doletových soutěžích oceňováni titulem Eso a Super eso.
(pam)
Další články v kategorii
- Souhrn událostí uplynulého dne – 23.6. 2026 (24.06.2026)
- Ve špaldové Pernerce byla třetina obyčejné mouky. Firma musí platit, rozhodl soud (23.06.2026)
- Lesy má sledovat „Velký bratr“. Drony, AI a senzory jim mohou dát šanci proti změně klimatu (23.06.2026)
- Hasiči loni hasili o 143 víc požárů v zemědělství, škody vzrostly na 354 mil. Kč (23.06.2026)
- Nepodceňujte vliv extrémních teplot (23.06.2026)
- Máslo za pět korun. Řetězce v Polsku válčí o zákazníka, výrobci se zlobí (23.06.2026)
- ČSÚ: Plzeňský kraj má mezi kraji 2. nejvyšší podíl lesů, nové výsadby se snížily (23.06.2026)

Tweet



