Chyby při privatizaci odtrhly zemědělce také od odbytu
05.01.2000 | Hradecké noviny
Hradecké noviny (Agroweb) 5.1.2000
Chyby pri privatizaci odtrhly zemedelce také od odbytu
Zdejší semenárské družstvo Agrosem hospodarí na 900 hektarech orné pudy a chová 300 prasnic a ctyri tisíce prasat. Jak nám sdelil reditel družstva Ladislav Brezina, v rostlinné výrobe se zamerují na pestování obilovin a tržních plodin, napríklad máku, ozimé repky ci hrachu.
V živocišné produkci se už orientují výhradne na chov prasat. Ani zdejším zemedelcum se nevyhýbají potíže, které trápí snad všechny ceské rolníky. Jde predevším o nedostatecné financní ohodnocení jejich výrobku, dluhy odberatelu a špatná vymahatelnost pohledávek. Krome legislativy mohou podle reditele Breziny za soucasný nedobrý stav predevším chyby v privatizaci. "Existovala tady snaha rozdrobit bez ohledu na formu vlastnictví zemedelskou výrobu na malé celky," míní a tvrdí, že další chybou bylo, že rolníci zustali odtrženi od zpracovatelského prumyslu a odbytu. Má pritom na mysli predevším odbytová družstva, jatky a mlékárny rozprodané kupónovou metodou. Další potíže souvisí podle názoru reditele stežerského Agrosemu se snižováním zemedelské produkce a nedostatecnou ochranou našeho trhu.
Další články v kategorii
- Souhrn událostí uplynulého dne – 23.6. 2026 (24.06.2026)
- Ve špaldové Pernerce byla třetina obyčejné mouky. Firma musí platit, rozhodl soud (23.06.2026)
- Lesy má sledovat „Velký bratr“. Drony, AI a senzory jim mohou dát šanci proti změně klimatu (23.06.2026)
- Hasiči loni hasili o 143 víc požárů v zemědělství, škody vzrostly na 354 mil. Kč (23.06.2026)
- Nepodceňujte vliv extrémních teplot (23.06.2026)
- Máslo za pět korun. Řetězce v Polsku válčí o zákazníka, výrobci se zlobí (23.06.2026)
- ČSÚ: Plzeňský kraj má mezi kraji 2. nejvyšší podíl lesů, nové výsadby se snížily (23.06.2026)

Tweet



