Nad zelenou naftou panují značné rozpaky, někomu prý pomůže, jin
27.12.1999 | Plzeňský deník
Plzeňský deník (Agroweb) 27.12.1999
Nad zelenou naftou panují značné rozpaky, někomu prý pomůže, jiným naopak vůbec
Zelená nafta - pomoc, nebo danajský dar? Tuto otázku si v těchto dnech klade většina zemědělců na Sokolovsku. Odpověď na ni se hledá velmi těžko.
"Nám to nijak nepomůže. Věnujeme se chovu dobytka a nemáme vlastně žádná pole. Spíše to zvýhodní obilnáře a další, kteří něco pěstují," zhodnotila vládní návrh na dotaci pohonných hmot zemědělcům Jitka Třísková z farmy Šindelová v okrese Sokolov. Podle ní to tedy znevýhodní samotné chovatele proti kombinovaným výrobám.
Naopak František Bartoň z Ležnice se domnívá, že jde o účinné opatření. "Pomůže nám to snížit náklady na vláčení a další úpravy luk, které používáme jako pastviny. Samozřejmě není to žádný zázrak, na litru to bude znamenat snížení ceny zhruba o korunu semdesát, ale má to určitý význam," podotkl F. Bartoň s tím, že však nechápe reakce některých politiků na vládní návrh. "Například pan Tlustý, který tvrdí, že toho teď budou zemědělci zneužívat, asi v životě neviděl zemědělství. Dotace nafty je omezena obhospodařovanou plochou, a ta je přece daná a stát o tom má informace. Údaje o možném zneužívání jsou tedy vyloženě nepravdivé."
Zneužívání nevidí reálně ani místopředseda Asociace soukromého zemědělství mgr. Erich Kříž. "Zelenou naftu však považuji za nesystémové opatření, které nic neřeší," kostatoval E. Kříž s tím, že rolníci však této možnosti jistě využijí. "Mohem účinnější by však, podle mne, byla jasná dotační pravidla než sleva na naftě."
Další ze zemědělců Evžen Ifkovich hospodařící na Kamenném Dvoře na Sokolovsku, je z vládního návrhu trochu na rozpacích. "Pokud by cena nafty zůstala taková, jako je nyní, bude to dobré. Pokud však vyleze na předpokládaných třicet korun za litr, budeme tam, kde jsme byli."
Jak to nakonec s dotacemi bude a kolik zemědělců jich bude moci využít, však zatím není jasné. "V této fázi by to byla předčasná spekulace. Bližší informace bychom měli mít po Novém roce," dodal ředitel územního odboru ministerstva zemědělství ing. Vratislav Vaigelt.
Další články v kategorii
- Ve špaldové Pernerce byla třetina obyčejné mouky. Firma musí platit, rozhodl soud (23.06.2026)
- Lesy má sledovat „Velký bratr“. Drony, AI a senzory jim mohou dát šanci proti změně klimatu (23.06.2026)
- Hasiči loni hasili o 143 víc požárů v zemědělství, škody vzrostly na 354 mil. Kč (23.06.2026)
- Nepodceňujte vliv extrémních teplot (23.06.2026)
- Máslo za pět korun. Řetězce v Polsku válčí o zákazníka, výrobci se zlobí (23.06.2026)
- ČSÚ: Plzeňský kraj má mezi kraji 2. nejvyšší podíl lesů, nové výsadby se snížily (23.06.2026)

Tweet



