Ovocnáři rozdávají jablka
21.12.1999 | Mladá fronta Dnes
MF Dnes 21.12.1999
Ovocnári rozdávají jablka
Ceské Budejovice - Vánocní dárek v podobe jablek dostane letos od pestitelu ovoce na šedesát ústavu sociální a zdravotní péce v celé zemi. V jižních Cechách se mezi obdarovanými ocitl napríklad Domov svaté Anežky v Týne nad Vltavou, Arpida Ceské Budejovice ci Lécebna Cervený Dvur, jejíž pacienti budou mít na svátecním stole dve ste kilogramu jablek. Predseda Unie ovocnáru Ceské republiky a reditel chelcického pestitelského družstva Jaroslav Muška uvedl, že dobrocinná akce je pozitivním pokracováním takzvané jablecné války s Evropskou unií. "Darí se nám prosadit se na tuzemském trhu a exportovat napríklad na Slovensko," rekl Muška. Ceská jablka už podle neho konkurují v supermarketech dovozovému ovoci nejenom cenou, ale i kvalitou. Šéf ovocnáru zároven spocítal, že rocní domácí spotreba je 120 tisíc tun jablek, pritom v ceských a moravských sadech a zahrádkách se jich urodilo více než jednou tolik. Velkou cást totiž firmy prumyslove zpracovaly. Jablko - jako symbol Vánoc v množství peti až sedmi tun, rozdávají ovocnári pecovatelským ústavum v dobe od 15. do 22. prosince.
(tš)
Další články v kategorii
- Ve špaldové Pernerce byla třetina obyčejné mouky. Firma musí platit, rozhodl soud (23.06.2026)
- Lesy má sledovat „Velký bratr“. Drony, AI a senzory jim mohou dát šanci proti změně klimatu (23.06.2026)
- Hasiči loni hasili o 143 víc požárů v zemědělství, škody vzrostly na 354 mil. Kč (23.06.2026)
- Nepodceňujte vliv extrémních teplot (23.06.2026)
- Máslo za pět korun. Řetězce v Polsku válčí o zákazníka, výrobci se zlobí (23.06.2026)
- ČSÚ: Plzeňský kraj má mezi kraji 2. nejvyšší podíl lesů, nové výsadby se snížily (23.06.2026)

Tweet



