Mlékárny mají o subvence soutěžit
15.12.1999 | Zemědělec
Agrární noviny (Agroweb) 15.12.1999
Mlékárny mají o subvence soutežit
Mlékárny budou v systému regulace mlécného trhu príští rok o státní vývozní subvence soutežit. Po jednání Rady Státního fondu tržní regulace to uvedl tiskový mluvcí ministerstva zemedelství Pavel Kovár.
Podle Kováre se exportující mlékárny zaváží nakupovat od odberatelu pouze syrové kravské mléko a musí s dodavatelem mít uzavrenou celorocní smlouvu na množství a cenu mléka. Forma úhrady mléka dodavatelum smí být pouze hotovostní platbou nebo bankovním prevodem. "Fond bude subvencovat vývoz másla do výše maximálne 18 600 tun a SOMu do výše maximálne 19 000 tun. Jde o výrobky s nižší pridanou hodnotou," rekl Kovár. Dalšími subvencovanými výrobky jsou tvrdé a mekké sýry, kondenzované mléko, kasein a sušené plnotucné mléko.
"Mlékárny budou o subvenci soutežit a pokud pri své nabídce prekrocí o 20 procent daný objem regulace, fond jim nabídku vrátí a bude ocekávat nové návrhy. Podle nových zásad muže fond snížit subvencovaný objem výrobku až o 15 procent," dodal Kovár. Upozornil také, že fond podporí export výrobku mléka v objemu do 500 milionu litru pri pomeru plazmy a tuku 1: 4,5, zatímco dosud platil pomer 1: 4,1.
Další články v kategorii
- Ve špaldové Pernerce byla třetina obyčejné mouky. Firma musí platit, rozhodl soud (23.06.2026)
- Lesy má sledovat „Velký bratr“. Drony, AI a senzory jim mohou dát šanci proti změně klimatu (23.06.2026)
- Hasiči loni hasili o 143 víc požárů v zemědělství, škody vzrostly na 354 mil. Kč (23.06.2026)
- Nepodceňujte vliv extrémních teplot (23.06.2026)
- Máslo za pět korun. Řetězce v Polsku válčí o zákazníka, výrobci se zlobí (23.06.2026)
- ČSÚ: Plzeňský kraj má mezi kraji 2. nejvyšší podíl lesů, nové výsadby se snížily (23.06.2026)

Tweet



