Dřevo z českých lesů míří za hranice
14.12.1999 | Zemské noviny
ZN 14.12.1999
Drevo z ceských lesu mírí za hranice
Nové Hrady - Bezmála ctyri petiny ze 190 tisíc kubíku dreva, které letos vytežila spolecnost Jihoceské lesy Ceské Budejovice se sídlem v Nových Hradech, »vycestují« z Ceské republiky bez další úpravy, tedy v surovém stavu. Pouze dvacet procent z tohoto dreva dále zpracují tuzemské podniky. A to presto, že se lesáci snaží domácí odberatele z Ceska nejruznejším zpusobem zvýhodnovat. Pritom ješte pred deseti lety byl tento pomer zcela obrácený. Jihoceští pestitelé dreva ovšem nejsou v rámci republiky žádnou výjimkou. »Zpusobuje to predevším nedostatecná kupní síla. Drevozpracující prumysl v Cesku je dnes rozbitý a má dost velké potíže s platbami. Pokud bychom se spoléhali výhradne na naše tuzemské pily, patrne bychom rychle zkrachovali,« vysvetlil vysoký podíl vývozu nezpracovaných kmenu z oblasti Novohradských hor a Šumavy výrobní reditel Jihoceských lesu Miroslav Míka. Novohradští lesáci v soucasné dobe obhospodarují asi ctyricet tisíc hektaru lesu na jihu Cech, a to zejména na Ceskobudejovicku.
Asi dva tisíce vánocních stromku vyrezali v techto dnech novohradští lesáci. Snímek byl porízen v lokalite u Jílovic.
Foto JAROSLAV VANECEK
(jav)
Další články v kategorii
- Lesy má sledovat „Velký bratr“. Drony, AI a senzory jim mohou dát šanci proti změně klimatu (23.06.2026)
- Hasiči loni hasili o 143 víc požárů v zemědělství, škody vzrostly na 354 mil. Kč (23.06.2026)
- Nepodceňujte vliv extrémních teplot (23.06.2026)
- Máslo za pět korun. Řetězce v Polsku válčí o zákazníka, výrobci se zlobí (23.06.2026)
- ČSÚ: Plzeňský kraj má mezi kraji 2. nejvyšší podíl lesů, nové výsadby se snížily (23.06.2026)

Tweet



