Nadšenci pořádali na náměstí domácí zabíjačku
13.12.1999 | Mladá fronta Dnes
MF Dnes 13.12.1999
Nadšenci pořádali na náměstí domácí zabíjačku
Mohelnice - Pravou domácí zabíjačku, při které padlo šest statných vepřů, uspořádal včera na náměstí v Mohelnici přímo před zraky tamních obyvatel Cech přátel pátého ročního období. Stovky lidí při zabíjačce ochutnávaly či kupovaly polévku prdelačku, jitrnice, tlačenku a další speciality z vepřového masa. Z pultů prodejních stánků během krátké chvilky zmizelo tisíc jitrnic, sto devadesát kilogramů tlačenky a desítky kilogramů krup, ovaru, škvarků a sádla. "Chtěli jsme, aby lidé měli možnost v tomto předvánočním čase prožít atmosféru pravé domácí zabíjačky a aby byla i trochu sranda," zdůvodňuje zabíjačku cechmistr Miroslav Marek, který vepřové hody zahájil symbolickým seknutím cechovním mečem. Za Cechem přátel pátého ročního období, který domácí zabíjačku v centru Mohelnice poprvé uspořádal v roce 1997, stojí čtyři nadšenci. Tvrdí, že jejich spolek pomůže České republice ke vstupu do Evropy, kde - zejména v alpských zemích - oslavy pátého ročního období již dávno zapadly mezi obyčeje místních obyvatel. Cech otevírá páté roční období symbolickým rituálem každoročně na podzim, 11. 11. v 11 hodin a 11 minut. Tato roční doba je plná karnevalového veselí, plesů a bálů. Končí podle stanov cechu Popeleční středou v polovině února.
(ČTK)
Další články v kategorii
- Hasiči loni hasili o 143 víc požárů v zemědělství, škody vzrostly na 354 mil. Kč (23.06.2026)
- Nepodceňujte vliv extrémních teplot (23.06.2026)
- Máslo za pět korun. Řetězce v Polsku válčí o zákazníka, výrobci se zlobí (23.06.2026)
- ČSÚ: Plzeňský kraj má mezi kraji 2. nejvyšší podíl lesů, nové výsadby se snížily (23.06.2026)

Tweet



