Pálení slivovice už míří do finiše
13.12.1999 | Mladá fronta Dnes
MF Dnes 13.12.1999
Pálení slivovice už míří do finiše
Rudolfov - Přes čtyři tisíce litrů slivovice z letošní sklizně švestek už vypálili členové svazu zahrádkářů na Rudolfově. Místní pálenka má sedmdesátiletou tradici. Rudolfovští už druhý rok topí pod kotlem plynem, což podle vedoucího provozu Václava Holoubka změnilo atmosféru výroby, kdy v nasládle vonící místnosti praskalo dřevo v topeništi, ale neubralo to na kvalitě kořalky. Holoubek dokonce tvrdí, že výsledek procesu pozná už podle ovocného kvasu: "Poznám to po čichu. Stane se, že kvas zoctovatí a z kohoutku pak nekápne ani kapka slivovice." Pálenku vyrábějí zahrádkáři z vlastních zdrojů ovoce od začátku listopadu, čtrnáct dní čistě ze švestek. Otevřeno mají až do konce ledna s výjimkou Vánoc a Silvestra.
(tš)
Další články v kategorii
- Hasiči loni hasili o 143 víc požárů v zemědělství, škody vzrostly na 354 mil. Kč (23.06.2026)
- Nepodceňujte vliv extrémních teplot (23.06.2026)
- Máslo za pět korun. Řetězce v Polsku válčí o zákazníka, výrobci se zlobí (23.06.2026)
- ČSÚ: Plzeňský kraj má mezi kraji 2. nejvyšší podíl lesů, nové výsadby se snížily (23.06.2026)
- Island po dvouleté pauze navzdory protestům obnovil lov velryb (23.06.2026)

Tweet



