Při žních zemědělci závodí s přemnoženými křečky
23.07.1998 | Mladá fronta Dnes
MF Dnes 23.7.1998
Pri žních zemedelci závodí s premnoženými krecky
Prostejov - Zemedelci na strední a jižní Morave se obávají, že pri letošní sklizni budou muset jejich kombajny závodit s krecky. V posledních letech se totiž tato zvírata tak premnožila, že pokud si pestitelé nepospíší, cást úrody neskoncí v obilních silech, ale v podzemních spižírnách. Na Prostejovsku dokonce okresní úrad povolil jejich hubení, prestože krecek polní je zapsán v seznamu zvlášt chránených živocichu. Již vloni na Prostejovsku na jednom hektaru napocítali tricet až ctyricet krecku, letos na jare jich byl o už sedmdesát. O tom, kolik krecek dokáže na zimu nashromáždit zásob, dokonce existují vedecké práce. "Muže to být i patnáct dvacet kilogramu obilí. Krecek totiž není žádný velký spác. Probudí se a jde pojíst," vysvetlil Milan Zapletal ze Státní rostlino-lékarské správy v Brne, proc se krecek tak dukladne chystá na zimní spánek. Odborných i laických názoru, proc se krecek v posledních dvou trech letech premnožil, je mnoho. Nekterí zemedelci míní, že po lonských povodních obilí dlouho stálo na polích a krecci meli dostatek zásob, jiní to pricítají mírným zimám ci tomu, že se nyní obilí pestuje více než dríve. Podle Zapletala se kreckum darí hlavne proto, že se nyní upouští od hluboké orby a pole se méne obdelávají. Farmári pozdeji orou nebo další plodinu sejí prímo do strnište. "Zrní, které nesklidí, tak zustává déle na poli," rekl Zapletal. "Já už neco pamatuji, ale takové problémy s krecky nikdy nebyly. Když jsem byl malý kluk, tak bylo jen hodne syslu," uvedl František Navrátil, soukromý zemedelec z Prostejova. Na jare mu krecci vyžírají velké kruhy v cukrovce, v léte zlobí v obilí. Sklízejí mu i vojtešku, ale to ho už tak moc nebolí. "Kdyby jeden krecek sklidil z hektaru deset dvacet kilo zrní, tak se nic nestane, ale deset rodin tam už živit nemužu," zlobí se zemedelec, který s dalšími dvema desítkami pestitelu z Prostejovska dostal povolení, aby krecka na svých pozemcích mohl hubit. Používají se tablety, z nichž se v nore uvolnuje plyn a krecky zadusí. Krome toho, že krecci nyní "kosí a mlátí" stébla obilí, lidé na ne casto narazí treba i na silnicích. "Na dvacetikilometrovém úseku jsme za víkend našli ctyri pet zajetých krecku," rekl Zapletal. Upozornil také, že si je lidé pletou s hraboši. Ti jsou však menší a jednobarevní, zatímco krecek delá vetší nory a je rezavocernožlutý.
HELENA VACULOVÁ
Další články v kategorii
- Svaz: Zastropování dotací může odradit farmáře od ochrany životního prostředí (18.07.2025)
- Trump na dva roky uvolňuje ekologická pravidla pro některá znečišťující odvětví (18.07.2025)
- Ondřej Knotek povede za EP vyjednávání o novém klimatickém cíli. Návrh ostře kritizuje (18.07.2025)
- I cuketa může být jedovatá. Záleží, jakou má velikost a jak se zpracuje (18.07.2025)
- Výskyt AMP na jihu Evropy může být rizikem zavlečení do ČR (18.07.2025)
- Ministr Hladík v Českém Švýcarsku: Jednání se saským ministrem životního prostředí a znovuotevření Edmundovy soutěsky (18.07.2025)
- Ruští výrobci hnojiv chtějí zvýšit podíl na globálním trhu na 25 procent (18.07.2025)
- PGRLF otevírá program Pojištění lesních školek (18.07.2025)
- Antarktické bakterie mohou pomoci ochránit plodiny před mrazem, látky v nich obsažené mohou fungovat i jako antibiotika (18.07.2025)
- Mladý vlk ráno překvapil řidiče, zvědavě poskakoval v obilí u silnice (18.07.2025)