Na Labi zkoušejí havárii
30.11.1999 | Zemské noviny
ZN 30.11.1999
Na Labi zkoušejí havárii
Nemcice - Matematicky podloženou predstavu o prubehu ekologické havárie na Labi budou mít za nekolik dní k dispozici pracovníci Povodí Labe. Do reky v Nemcicích byly vcera vsypány dva kilogramy ekologicky neškodného fluoreskujícího barviva. Na tuctu odberných míst mezi Pardubicemi a Melníkem budou vzorky vody vyhodnocovány a poslouží jako podklad pro model úniku chemikálií do Labe. »Potrebujeme znát, jak rychle se chemická látka ve vode šírí a v jakých koncentracích. Kdyby došlo ke skutecné havárii, chceme vedet, jak se s ní vyporádat, a vcas vydat varování,« vysvetluje Zdenek Cížek z referátu životního prostredí Okresního úradu v Pardubicích. Prvním odberným místem byl jez na Labi v Pardubicích, kam chemikálie doputovala po trinácté hodine. V Melníku by se mela látka, která je stabilní a nereaguje s jinou, objevit za deset dnu. Na vode pouhým okem patrná není. »Akce je výsledkem programu cesko-nemecké mezinárodní komise pro ochranu Labe. Do soucasné doby je takto zmapováno Labe v Nemecku a cást mezi Hrenskem a Melníkem na ceské strane,« doplnil Cížek. K závažným ekologickým haváriím na Labi v posledních letech nedochází, vždy jde o menší úniky chemikálií.
Pracovník Povodí Labe merí znecištení reky.
Foto CTK ALEXANDRA MLEJNKOVÁ
(fp)

Tweet



