Lukašenko doporučil lidem v Bělorusku, aby brambory jedli nejvýše dvakrát týdně
16.06.2025 | ČTK
Běloruský autoritářský vůdce Alexandr Lukašenko doporučil lidem ve své zemi, aby brambory jedli jednou, nejvýše dvakrát týdně. Zatímco on svůj tip odůvodnil prospěšností pro štíhlou linii, litevská a polská média upozorňují, že může souviset s nedostatkem brambor v Bělorusku.
Lukašenko o víkendu navštívil okolí Vaukavysku v Grodněnské oblasti na západě země. Podle serveru Naša Niva ho místní činitelé informovali o tom, že kontrolní orgány zjistily, že v regionu nedostatek brambor není. V místech, kde tato základní surovina běloruské kuchyně chyběla, se v obchodech prodávaly zásoby ze stabilizačních fondů.
Lukašenko uvedl, že situaci je třeba dále sledovat, aby se problémy s nedostatkem brambor neopakovaly. Dodal, že část úrody skončila v Rusku, kde byly ceny dvakrát až třikrát vyšší než v Bělorusku, a zemědělci toho využili. Ceny brambor v Rusku výrazně stouply zejména kvůli loňské špatné úrodě.
Podle Lukašenka je této plodiny nutné pěstovat tolik, aby stačila pro domácí trh i na vývoz. Nicméně Bělorusko podle něho mnoho brambor nepotřebuje. Lidem vzkázal, že když budou jíst mnoho brambor, podepíše se to na jejich linii. "Jednou, maximálně dvakrát týdně, a to pečené nebo jako kaši," uvedl.
Podle médií začaly brambory z obchodů v Bělorusku mizet už v únoru, Lukašenko problém podle litevského serveru Vakaru Ekspresas připustil až později. Koncem května pak Bělorusko po více než třech letech zrušilo zákaz dovozu brambor nebo cibule ze zemí Evropské unie. Také v této zemi je podle expertů příčinou nedostatku brambor nepříznivé počasí v loňském roce. Server gazeta.pl píše, že šlo hlavně o mrazy a sucho. Nicméně Lukašenko řekl i to, že situace vznikla uměle v důsledku spiknutí jistých lidí proti běloruskému vedení. Kdo za údajným spiknutím stál, neuvedl.
hab mka
Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Další články v kategorii
- Ze stavaře se stal úspěšný farmář. Na severu Čech ekologicky chová krávy i ovce (20.07.2025)
- Ruští výrobci hnojiv chtějí zvýšit podíl na globálním trhu na 25 procent (19.07.2025)
- Svaz: Zastropování dotací může odradit farmáře od ochrany životního prostředí (18.07.2025)
- Trump na dva roky uvolňuje ekologická pravidla pro některá znečišťující odvětví (18.07.2025)
- Ondřej Knotek povede za EP vyjednávání o novém klimatickém cíli. Návrh ostře kritizuje (18.07.2025)
- I cuketa může být jedovatá. Záleží, jakou má velikost a jak se zpracuje (18.07.2025)
- Výskyt AMP na jihu Evropy může být rizikem zavlečení do ČR (18.07.2025)
- Ministr Hladík v Českém Švýcarsku: Jednání se saským ministrem životního prostředí a znovuotevření Edmundovy soutěsky (18.07.2025)
- Ruští výrobci hnojiv chtějí zvýšit podíl na globálním trhu na 25 procent (18.07.2025)
- PGRLF otevírá program Pojištění lesních školek (18.07.2025)