Ozeleněné kolejové řádky: Český výzkum přináší nový recept na zdravější zemědělskou krajinu
03.06.2025 | CARC
V českých polích se možná už brzy objeví kvetoucí pásy uprostřed lánů plodin. Nejde o chybu v setí, ale o promyšlený koncept, který má za cíl podpořit biodiverzitu, zlepšit půdu a omezit závislost na pesticidech. Nový výzkumný projekt vedený doc. RNDr. Pavlem Saskou, Ph.D. z CARC (Národní centrum zemědělského a potravinářského výzkumu, v. v. i.) mění způsob, jak přemýšlíme o polích a zemědělské produkci.
„Dlouhodobě vidíme, že klasická opatření, jako jsou biopásy na okraji polí, mají jen omezený dopad – zejména v rozsáhlých monokulturách,“ vysvětluje Pavel Saska. „Druhy, které potřebujeme chránit nebo podpořit, často nedokážou proniknout do nitra polí, kde by mohly pomáhat třeba s regulací škůdců nebo udržováním zdravé půdy,“ dodává.
Nový přístup proto využívá prostor kolejových řádků – tedy míst, kudy pravidelně projíždí zemědělská technika, a která jsou výnosově podprůměrná. Právě tam by měly vyrůst kvetoucí pásy – směs rostlin, které podpoří užitečný hmyz, ptáky, půdní mikroorganismy i ohrožené druhy plevelů.
„Vkládáme přírodu přímo do polí. Ne na jejich okraj, ale tam, kde to má skutečný dopad na ekosystém i zemědělskou praxi,“ říká Saska. „Očekáváme, že díky tomu dojde k přirozenému omezení škůdců, lepšímu zadržování vody a oživení půdy. A co je důležité – aniž by to mělo negativní vliv na výnosy, právě naopak,“ zdůrazňuje.
Výzkum se neodehrává jen v laboratoři – zapojeny jsou i konkrétní zemědělské podniky (ZD Dolní Újezd, ZAS Mžany, Agra Řisuty, Statek Bureš a ZOD Zálší) a Spolek pro inovace a udržitelné zemědělství (SIUZ), který téma ozeleněných kolejových řádků dlouhodobě propaguje. Spolupracují i experti z Technické fakulty ČZU v Praze.
„Tato technologie dává smysl i ekonomicky. Ozelenění zavádíme tam, kde už dnes zemědělské stroje snižují výnos – tedy do pojezdových řádků. To zvyšuje šanci, že si tento přístup zemědělci skutečně osvojí,“ podotýká Pavel Saska.
Čtyřletý projekt s dobou řešení 2025-2028, financovaný z programu Prostředí pro život II Technologické agentury ČR, slibuje posun od teorie k praktickému řešení. Jeho výsledky mohou změnit pravidla hry v ochraně zemědělské krajiny, a zároveň nabídnout zemědělcům nástroj, jak hospodařit udržitelně, efektivně a šetrněji k přírodě.
Více se o projektu dozvíte na workshopu pořádaném SIUZ dne 9. června 2025: https://www.carc.cz/2025/05/29/workshop-ozelenene-kolejove-radky-tisova-9-6-2025/
Kontakt pro média:
Doc. RNDr. Pavel Saska, Ph.D.
CARC (Národní centrum zemědělského a potravinářského výzkumu, v. v. i.)
Funkce bezobratlých a rostlin v agroekosystémech (vedoucí týmu)
tel: 702 087 638
e-mail: pavel.saska@carc.cz
Další články v kategorii
- Plameňáci jako pohroma italských rýžových polí. Farmáři přišli skoro o celou úrodu (21.07.2025)
- Studie: Extrémní jevy počasí zasahují do produkce potravin, jejichž cena roste (21.07.2025)
- Se změnou klimatu „zápasily“ už germánské kmeny. Studie popsala, jak úspěšně (21.07.2025)
- Protipovodňová opatření v Brně dokončena s podporou MŽP: 762 milionů korun pomůže k ochraně města a přiblíží řeku obyvatelům (21.07.2025)
- Zemědělci kritizují vládu za chybějící vizi a nedostatečné řešení problémů (21.07.2025)
- Cinnamood přináší do Prahy vůni skořice. Německý fenomén rolovaných dobrot startuje českou expanzi (21.07.2025)
- Zákazníci se odvracejí od plastových obalů, říká průzkum. Firmy své sliby oddalují (21.07.2025)
- Bloomberg: Pistácie za pomoci sociálních sítí dobývají svět, jejich ceny rostou (21.07.2025)
- Zhoršování nákazové situace v Evropě v chovech domácích přežvýkavců (21.07.2025)