Údaje o suchu se na webu Intersucha nově aktualizují denně, ne jen jednou týdně
03.06.2025 | ČTK
Web Intersucho.cz aktualizuje od 1. června nejdůležitější mapové výstupy denně. Dosud to bylo jednou za týden v pondělí. Tvůrci ale po loňských zářijových povodních dospěli k názoru, že situace se někdy může měnit tak rychle, že je potřeba data rychle dostat k uživatelům. Mezi ně patří převážně zemědělci a lesníci, ale i lidé pracující ve státní správě, uvedl v tiskové zprávě bioklimatolog a spolutvůrce Intersucha Miroslav Trnka z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR - CzechGlobe.
"Předpověď sucha aktualizujeme jednou denně již deset let, ale potřebu aktualizovat denně všechny hlavní mapy jsme si uvědomili při povodních. Právě při přechodu z počínající suché epizody do povodňové situace se během několika hodin dramaticky změnil stav půdní vlhkosti a bylo zapotřebí vědět, kde je půda již zcela nasycena, a nezobrazovat několik dní starou mapu,“ vysvětlil Trnka.
Denně aktualizovaná je hlavní mapy, která zobrazuje aktuální stav sucha. Vyjadřuje poměr aktuální zásoby vody v půdě a průměrné zásoby v letech 1961 až 2015 v hloubce do jednoho metru. Současně s tím budou k dispozici denně aktualizované mapy zobrazující deficit vláhy, relativní nasycení půdy a obsah vody v půdě.
V současnosti lze na mapách pozorovat změny, které způsobují převážně lokální bouřky, díky nimž se v některých lokalitách zmírňuje sucho, zatímco jinde se prohlubuje. Situace se ale v posledních dvou týdnech proti předchozímu stavu celkově zlepšila. Sušší zůstává Vysočina, jižní část Plzeňského kraje, část jižní Moravy a jižních Čech. Dva nejhorší stupně sucha jsou však díky dešťům jen na dvou procentech území.
Nově také Intersucho přináší výrazně více informací lesním hospodářům a všem, kdo se v lesích pohybují. Propojením se systémem www.dendronet.cz poskytuje informaci o aktuálním dopadu sucha na lesní porosty na základě přímého monitoringu více než 500 stromů na 200 lokalitách v celém Česku. Zároveň bude informovat o vláhovém stavu v lesních půdách. "Z toho lze usuzovat, jak je ohrožený zdravotní stav lesů, ale také případné riziko vzniku požárů, které podrobněji monitoruje portál www.firerisk.cz," uvedl Trnka.
Jedná se o další vylepšení obsahu Intersucha. Od letošního jara je možné dynamicky porovnávat vývoj sucha pro kraje a okresy a je možné si mapy rozklikávat podrobněji na tuto regionální úroveň. Podstatného zlepšení se dočkala i vizualizace předpovědi sucha a klíčových parametrů pro jeho vývoj. Nová je na webu také informace o kumulovaném stresu, který působí na vývoj rostlin.
mei dto
Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Další články v kategorii
- Studie: Extrémní jevy počasí zasahují do produkce potravin, jejichž cena roste (21.07.2025)
- Se změnou klimatu „zápasily“ už germánské kmeny. Studie popsala, jak úspěšně (21.07.2025)
- Protipovodňová opatření v Brně dokončena s podporou MŽP: 762 milionů korun pomůže k ochraně města a přiblíží řeku obyvatelům (21.07.2025)
- Zemědělci kritizují vládu za chybějící vizi a nedostatečné řešení problémů (21.07.2025)
- Cinnamood přináší do Prahy vůni skořice. Německý fenomén rolovaných dobrot startuje českou expanzi (21.07.2025)
- Zákazníci se odvracejí od plastových obalů, říká průzkum. Firmy své sliby oddalují (21.07.2025)
- Bloomberg: Pistácie za pomoci sociálních sítí dobývají svět, jejich ceny rostou (21.07.2025)
- Zhoršování nákazové situace v Evropě v chovech domácích přežvýkavců (21.07.2025)