Jihočeští zemědělci na jaře zaorávali řepku kvůli špatnému stavu
31.05.2025 | ČTK
Někteří jihočeští zemědělci zaorali desítky hektarů řepky. Bylo to kvůli jejímu špatnému stavu. Jde o souběh několika vlivů, způsobily ho mrazy, sucho i výskyt škůdců. Situace ale není v kraji všude stejná. Zatímco na Táborsku zemědělci zaorali přibližně 100 hektarů porostu, na Písecku zatím nezaorávali a na Jindřichohradecku jen několik desítek hektarů, informovala ředitelka Regionální agrární komory Jihočeského kraje Hana Šťastná.
"Důvodů je hned několik a všichni postižení se shodli, že se jedná o souběh několika vlivů. Na podzim byly podmáčené půdy, technika nemohla vyjet a ošetřit porost. Dále vysoká hladina spodní vody nenutila rostliny vytvořit hluboký kořenový systém a rostliny zůstaly mělce zakořeněné. Suchá zima ovlivnila příjem živin rostlinou, porosty nepřijímaly bór a vápník, což ovlivnilo kvetení. A jarní mrazíky poškodily vrchní patra řepky," uvedla Šťastná.
Objevili se také škůdci, na podzim dřepčík, brzy na jaře blýskáček a krytonosec, na které nebyl vhodný insekticid. "EU zakázala vlastním zemědělcům používat většinu účinných insekticidů, které jinde ve světě pěstitelé používají. To je velký problém pro české i evropské pěstitele, řekl ředitel Svazu pěstitelů a zpracovatelů olejnin Martin Volf.
Porosty řepky na Táborsku byly ve špatném stavu, málo narostlé, špatně odkvetlé, zemědělci zaorali na 100 hektarů. Naopak na Písecku jsou porosty z 90 procent dobré, jen deset procent vykazuje horší stav z důvodů spíše sucha a horších půd. Na Českobudějovicku Zemědělské družstvo Čížkrajice zaoralo bezmála 24 procent řepky z oseté plochy, místo ní vyselo kukuřici na siláž, vyplynulo z monitoringu jihočeské agrární komory.
Situace je podobná v celé republice. "Od konce dubna registrujeme zhoršení stavu porostů řepky v ČR, a to plošně. Mnoho porostů, kvůli nedostatku vody, nemá plně vyvinuté větve a květní poupata opadala a jsou řídké a nízké," uvedl Volf, který očekává, že v důsledku bude na českém i evropském trhu nedostatek řepky, což zvýší její cenu.
Svaz odhaduje, že průměrný výnos řepky bude letos činit zhruba tři tuny na hektar, možná bude i nižší. Je to méně než průměrný výnos řepky za roky 2013 až 2024, který činí podle dostupných dat Českého statistického úřadu 3,3 tuny na hektar. V porovnání s loňskou sklizní, při které podle statistiků dosáhl výnos řepky 2,76 tuny na hektar, jde ale o zlepšení.
Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Další články v kategorii
- Studie: Extrémní jevy počasí zasahují do produkce potravin, jejichž cena roste (21.07.2025)
- Se změnou klimatu „zápasily“ už germánské kmeny. Studie popsala, jak úspěšně (21.07.2025)
- Protipovodňová opatření v Brně dokončena s podporou MŽP: 762 milionů korun pomůže k ochraně města a přiblíží řeku obyvatelům (21.07.2025)
- Zemědělci kritizují vládu za chybějící vizi a nedostatečné řešení problémů (21.07.2025)
- Cinnamood přináší do Prahy vůni skořice. Německý fenomén rolovaných dobrot startuje českou expanzi (21.07.2025)
- Zákazníci se odvracejí od plastových obalů, říká průzkum. Firmy své sliby oddalují (21.07.2025)
- Bloomberg: Pistácie za pomoci sociálních sítí dobývají svět, jejich ceny rostou (21.07.2025)
- Zhoršování nákazové situace v Evropě v chovech domácích přežvýkavců (21.07.2025)