Změna v ohlašovací povinnosti pěstitelů máku setého a technického konopí
27.05.2025 | ÚKZÚZ
Připravovanou novelou zákona č. 167/1998 Sb., o návykových látkách, ve znění pozdějších předpisů by s předpokládanou účinností k 1.7.2025, mělo dojít ke změně v ohlašovací povinnosti pěstitelů máku setého a technického konopí. Pěstitelé svá hlášení už nebudou zasílat Celnímu úřadu, ale nově budou hlášení zasílána Ústřednímu kontrolnímu a zkušebnímu ústavu zemědělskému (dále jen „Ústav“).
Prozatím však stále platí aktuální právní úprava a do 30.6. 2025 je kontrola ohlašovací povinnosti plně v kompetenci Celní správy. I když zemědělští podnikatelé deklarovali své osevy máku a technického konopí v jednotné žádosti podané Státnímu zemědělskému intervenčnímu fondu, je ještě v letošním roce splněna ohlašovací povinnost pouze zasláním hlášení o osevu Celnímu úřadu.
Všechna další hlášení (např. hlášení o zneškodnění nebo sklizni) od data 1.7. 2025 budou podávána ústavu vyplněním příslušného formuláře dostupného na webových stránkách ústavu.
Další články v kategorii
- Ve špaldové Pernerce byla třetina obyčejné mouky. Firma musí platit, rozhodl soud (23.06.2026)
- Lesy má sledovat „Velký bratr“. Drony, AI a senzory jim mohou dát šanci proti změně klimatu (23.06.2026)
- Hasiči loni hasili o 143 víc požárů v zemědělství, škody vzrostly na 354 mil. Kč (23.06.2026)
- Nepodceňujte vliv extrémních teplot (23.06.2026)
- Máslo za pět korun. Řetězce v Polsku válčí o zákazníka, výrobci se zlobí (23.06.2026)
- ČSÚ: Plzeňský kraj má mezi kraji 2. nejvyšší podíl lesů, nové výsadby se snížily (23.06.2026)

Tweet



