Kontroly na hranicích se Slovenskem zavedené kvůli nákaze by mohly brzy skončit
14.05.2025 | ČTK
Kontroly na hranicích se Slovenskem zavedené kvůli zamezení rozšíření slintavky a kulhavky by mohlo ministerstvo zemědělství zrušit ve druhé polovině příštího týdne. Na dnešním jednání sněmovního zemědělského výboru to řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Už koncem dubna skončily prověrky na hranicích s Rakouskem.
"V tuto chvíli umíme upřesnit (veterinární) lhůty, které nám běží od dezinfekce toho posledního ohniska na Slovensku. A pokud se nic dramatického nestane, tak 22. května bychom mohli od naprosté většiny opatření ustoupit. Mám na mysli relativně nákladná opatření, hlavně co se týče pracovních sil, na česko-slovenských hranicích," uvedl Výborný.
Poslední ohnisko na Slovensku bylo podle něho 4. dubna a v Maďarsku 17. dubna. Nyní bude ministerstvo podle Výborného sledovat, jak se situace do 22. května vyvine. "Počítáme s tím, že tam bychom potom rozhodli o uvolnění opatření na hranicích," řekl. Ukončení protinákazových opatření v jednotlivých chovech, jako je monitorovaný vstup chovatelů do stájí a dezinfekce, ministr nepředpokládá. "Myslím, že tohle dělají všichni sami o sobě, i kdyby to neměli dané mimořádným veterinárním opatřením," poznamenal Výborný.
Opatření vůči Slovensku a Maďarsku, která se týkají i zákazu dovozu živých zvířat, inseminačních dávek a krmiv do Česka, jdou podle ministra nad rámec evropské legislativy, což Česku podle něho vytýká Evropská komise. Maďarsko zavedlo podle ministra od pondělí vůči Česku, Polsku, Chorvatsku, Slovinsku a Rumunsku protiopatření. "Je to velký problém pro naše exportéry, pro krmiváře, kteří už se na nás ve velkém obracejí, stejně tak pro chovatele, protože v tuto chvíli nevyvezete žádný živý dobytek ani živá prasata ani inseminační dávky do Maďarska," řekl Výborný. Kloní se k bilaterálnímu řešení s maďarskou stranou, byť jsou její opatření podle něho rovněž v rozporu s evropským právem.
Ohniska slintavky a kulhavky byla letos potvrzena v Německu, poté v Maďarsku a na Slovensku. Slintavka a kulhavka je velmi nakažlivé závažné virové onemocnění sudokopytníků, včetně skotu, prasat, ovcí či koz. Nevyhýbá se ani volně žijícím zvířatům. Přenáší se kontaktem s nemocnými zvířaty, vzduchem i na povrchu člověka, nástrojů či dopravních prostředků. V Česku byla nákaza naposledy zjištěna v roce 1975. Riziko přenosu na člověka je velmi nízké až zanedbatelné.
Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Další články v kategorii
- Zoo pěstuje saláty pro zvířata unikátní metodou, nabídne je i v novém bistru (03.07.2025)
- Jihočeští rybáři ani vltavští vodohospodáři neevidují významné úhyny ryb (03.07.2025)
- Mladí zemědělci by mohli mít snazší přístup k státní zemědělské půdě (03.07.2025)
- V lesích Lesů ČR opět platí zákaz pálení klestu, riziko požárů je zvýšené (03.07.2025)
- Vinohrady v Pouzdřanech budou až do září zdobit sochy Jaroslava Róny (03.07.2025)
- Jarošovský pivovar rozšiřuje výrobu, ročně může uvařit až 13.000 hektolitrů piva (03.07.2025)
- Opuštěnou pilu proměnili v bydlení s vůní bylinek, kde tráva patří králíkům (03.07.2025)
- JACKPOT z Kunína ohodnocen 95 body! (03.07.2025)
- Vodňanská drůbež loni zvýšila meziročně zisk o čtvrtinu na 189,53 milionu Kč (03.07.2025)
- Myší trus u baru i u nanuků. Inspekce zavřela Šrámkův statek u Hradce Králové (03.07.2025)