Případné vyšší poplatky za obaly prodraží potraviny
05.05.2025 | Potravinářská komora
Potraviny mohou zdražit kvůli vyšším poplatkům za obaly. Od července mají potravináři za recyklaci platit víc a případný růst by nejspíše promítli do konečných cen pro zákazníky. Nutná je změna zákona, kterou ale zřejmě zákonodárci nestihnou schválit.
Například firma Maso uzeniny Polička, která patří mezi největší dodavatele hovězího masa v tuzemsku, spotřebuje na balení stovky tun plastů ročně. Miliony vydají za recyklační poplatky. Pokud vzrostou, zvedne podnik ceny masa. „Musíme toto navýšení započítat do kalkulací našich výrobků, protože jinak bychom nesli tuto zátěž jako jediní v dodavatelském řetězci,“ upozorňuje ředitel pro obchod a marketing Jiří Pejša.
„Politici chtějí levné potraviny, ale naopak svými kroky právě potraviny zdražují,“ poznamenává mluvčí Potravinářské komory ČR Marek Zemánek.
Další články v kategorii
- Souhrn událostí uplynulého dne – 23.6. 2026 (24.06.2026)
- Ve špaldové Pernerce byla třetina obyčejné mouky. Firma musí platit, rozhodl soud (23.06.2026)
- Lesy má sledovat „Velký bratr“. Drony, AI a senzory jim mohou dát šanci proti změně klimatu (23.06.2026)
- Hasiči loni hasili o 143 víc požárů v zemědělství, škody vzrostly na 354 mil. Kč (23.06.2026)
- Nepodceňujte vliv extrémních teplot (23.06.2026)
- Máslo za pět korun. Řetězce v Polsku válčí o zákazníka, výrobci se zlobí (23.06.2026)
- ČSÚ: Plzeňský kraj má mezi kraji 2. nejvyšší podíl lesů, nové výsadby se snížily (23.06.2026)

Tweet



