Proč se vyplatí kupovat chléb z místní pekárny
02.05.2025 | pekarske-technologie.cz
Na první pohled se může zdát, že chléb ze supermarketu je stejně čerstvý a kvalitní jako ten z malé pekárny. Stačí však trochu nahlédnout do způsobu výroby a původu pečiva a zjistíme, že rozdíly jsou zásadní. Pokud vám záleží na kvalitě a zdraví, je možná čas přehodnotit, kde svůj každodenní chléb pořizujete.
V dnešní uspěchané době je nákup v supermarketu pro mnoho lidí samozřejmostí. Vše potřebné pod jednou střechou a navíc rychle – kdo by odolal? Kdo však touží po skutečně kvalitním chlebu, měl by být opatrný. I když chléb z regálu supermarketu vypadá lákavě, voní a křupe, jeho cesta na váš stůl je často delší a složitější, než se může zdát.
PolotovaryVe velkých obchodních řetězcích se většinou nepeče pečivo od základu. Do pekařských koutů přicházejí polotovary – zmrazené bochníky či housky, které se pouze dopečou, aby vypadaly čerstvě. Samotné těsto se vyrábí ve velkých továrnách, kde se klade důraz na efektivitu výroby a dlouhou trvanlivost produktu. Aby bylo možné těsto snadno zpracovávat a pečivo si zachovalo atraktivní vzhled i po dlouhém skladování, přidávají se do něj různé technologické přísady, včetně syntetických enzymů.
EnzymyExistuje více než dvě stě druhů těchto enzymů a spotřebitel je na etiketě často nenajde, protože podle zákona není jejich uvádění povinné. Právě díky nim vydrží těsto čerstvé týdny, což supermarketům umožňuje prodávat pečivo dlouhou dobu bez viditelných známek stárnutí. Na druhé straně se ale zvyšuje riziko, že některé skupiny lidí, například ti s citlivým trávením, mohou na tyto látky reagovat negativně. Technologické enzymy totiž přispívají ke zvýšení obsahu tzv. FODMAP sacharidů, které se špatně vstřebávají v tenkém střevě a mohou způsobovat zažívací potíže.
Žádné umělé stabilizátoryOproti tomu v tradičních menších pekárnách se chléb vyrábí jiným způsobem. Těsto zde často prochází klasickým postupem s důkladnou fází kvašení, díky čemuž je výsledný produkt přirozenější a lépe stravitelný. Staré receptury a absence zbytečných chemických příměsí se promítají do autentické chuti, vůně a struktury chleba. Pravda, takové pečivo obvykle nevydrží dlouho – někdy jen pár dní – ale právě to svědčí o jeho poctivém složení bez umělých stabilizátorů.
Podpora komunitVýběr místního pekaře má ještě další pozitivní stránky. Podpora lokálního podnikání přináší prospěch celé komunitě. Nákupem u řemeslného pekaře pomáháte udržovat tradiční výrobu a zároveň posilujete osobní vazby ve svém okolí. Malé pekárny často nabízí i možnost zjistit přesné složení produktů nebo se doptat na původ surovin, což v supermarketech možné není.
Chcete-li si dopřát chléb, který je skutečně čerstvý, poctivý a bez skrytých aditiv, vyplatí se udělat si cestu k menší pekárně. Nejenže tím podpoříte lokální podnikatele, ale zároveň uděláte něco dobrého i pro své zdraví. Volba kvalitních surovin by měla být samozřejmostí – nejen na talíři, ale i v každodenním životě.
Zdroj: Medium.seznam.cz
Autor: redakce
Další články v kategorii
- Matěj Pomahač: Organické hnojení maří ruské zbrojení (14.05.2025)
- Robotizace zemědělství: Japonsko je vzorem i inspirací (14.05.2025)
- Souhrn událostí uplynulého dne 13.5.2025 (14.05.2025)
- Výroba masa v Česku v 1. čtvrtletí meziročně stoupla o 5,4 pct na 115.269 tun (13.05.2025)
- Část Evropy chudne. Česko je na špici žebříčku zemí, kde se vydělává méně než před pěti lety (13.05.2025)
- Týden v zemědělství podle Petra Havla – č. 19 (13.05.2025)
- Kofola se přestěhuje do Dolních Vítkovic. Z hornických koupelen bude muzeum i sídlo (13.05.2025)
- Institut IW odhaduje, že německá ekonomika klesne o 0,2 procenta (13.05.2025)
- Katarální horečka ovcí - aktuální informace (13.05.2025)
- Obce Křivoklátska a ochranářské organizace se kvůli národním parkům obracejí na politiky, jejich zájmy jsou ale protichůdné (13.05.2025)