Po počasí posledních měsíců se v Česku intenzivně rozvinulo půdní sucho
16.04.2025 | ČTK
Počasí posledních dvou až tří měsíců způsobilo, že na značné části území republiky se postupně rozvinulo velice intenzivní půdní sucho. Podle webu Intersucho je aktuálně na sedmi procentech území extrémní sucho, což je nejhorší stupeň, na deseti procentech výjimečné sucho a na dalších 21 procentech výrazné sucho. Téměř 40 procent území je tak citelně sušších, než je průměr pro rok 1961 až 2015, vyplývá z informací na webu. Nejhorší situace proti průměrnému stavu je v kraji Vysočina, ve Zlínském kraji, v širší oblasti Jeseníků i podhůří a v Pardubickém kraji. Sucho však zasahuje víceméně do všech krajů.
Vzhledem k průměru je situace stejná či lepší jen na devíti procentech území. Podle předpovědí by se situace neměla v dalším týdnu výrazně zhoršovat, ale ani zlepšovat. Na Moravě by mělo pršet v úterý, v pátek na celém území. "Celkově naprší většinou do 20 milimetrů za týden," uvedli vědci na webu. To znamená, že předpokládaný déšť pomůže k tomu, aby se situace nezhoršila, ale nemá potenciál ji výrazně zlepšit. "Mírné zlepšení lze očekávat ve vrstvě do 40 centimetrů," doplnili vědci. Situaci sledují do hloubky jednoho metru.
Pro zemědělce už začíná být situace problematická. V tomto období už totiž ozimé porosty spotřebovávají vodu ke svému vzrůstu a postupně se sejí jarní plodiny, které vodu potřebují pro své vzcházení. "Polní plodiny i trvalé kultury vláhu postrádají a sucho se začíná negativně projevovat zejména na řepce ozimé a ozimých obilovinách. Vývoj víceletých pícnin zatím přibrzďovaly nižší teploty v některých oblastech. Problémové je kvůli nedostatku vláhy také vzcházení jarních obilovin a máku," shrnuli tvůrci webu hlášení jednotlivých zemědělců.
Od letošního jara sledují vědci také tzv. kumulovaný stres. Ten vypovídá o tom, jak velkou část posledního půlroku ode dne aktualizace byl v půdě zaznamenán nedostatek vláhy, tedy počet dní, kdy bylo relativní nasycení půdy nižší než 50 procent. Tento stav zatím odborníci evidují převážně na jižní Moravě, nejvíce v jihozápadní části kraje.
Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Další články v kategorii
- Výroba masa v Česku v 1. čtvrtletí meziročně stoupla o 5,4 pct na 115.269 tun (13.05.2025)
- Část Evropy chudne. Česko je na špici žebříčku zemí, kde se vydělává méně než před pěti lety (13.05.2025)
- Týden v zemědělství podle Petra Havla – č. 19 (13.05.2025)
- Kofola se přestěhuje do Dolních Vítkovic. Z hornických koupelen bude muzeum i sídlo (13.05.2025)
- Institut IW odhaduje, že německá ekonomika klesne o 0,2 procenta (13.05.2025)
- Katarální horečka ovcí - aktuální informace (13.05.2025)
- Obce Křivoklátska a ochranářské organizace se kvůli národním parkům obracejí na politiky, jejich zájmy jsou ale protichůdné (13.05.2025)
- Průtoky v řekách v povodí Moravy se někde pohybují na hranici sucha (13.05.2025)
- Přestavba kralupského pivovaru skončí v prosinci, naplánované jsou i první akce (13.05.2025)
- Na Zélandu natočili ohrožený druh hlemýždě, jak klade vajíčka skrz krk (13.05.2025)