Česko od úterý zruší zákaz dovozu zvířat z části Rakouska kvůli slintavce
15.04.2025 | ČTK
Od úterý skončí zákaz vozit do ČR ovce, kozy, skot a prasata z Burgenlandu a Dolního Rakouska. U Slovenska a Maďarska zákaz dovozu zvířat vnímavých ke slintavce a kulhavce kvůli riziku zavlečení nákazy přetrvává. Nově ale bude možné ze zmíněných zemí dovážet do Česka některé tepelně neopracované živočišné produkty, pokud budou vyrobené před výskytem nákazy v Maďarsku a na Slovensku. ČTK dnes o tom informovala Státní veterinární správa (SVS).
Z Maďarska do ČR půjde od úterý dovézt tepelně neopracované potraviny vyrobené letos před 3. březnem, ze Slovenska musí jít o datum výroby před 20. březnem. Opatření platí pro potraviny ze zvířat vnímavých k nákaze. K dovozu bude nutné mít veterinární osvědčení vydané slovenskými či maďarskými úřady.
Podle SVS zůstává v platnosti zákaz dovážet ze Slovenska a Maďarska seno, slámu a zelenou píci a nadále budou na slovenských a rakouských hranicích kontroly a dezinfekce vozidel nad 3,5 tuny.
Zákaz dovozu zvířat z části Rakouska byl vydaný v reakci na výskyt nákazy v sousedním Maďarsku a Slovensku poté, co pásma okolo ohnisek nákazy přesáhla na území Rakouska. "Vzhledem k tomu, že nákaza nebyla do dnešního dne na území Rakouska potvrzena a všechny výsledky vyšetření zvířat na slintavku v uzavřených pásmech na rakouském území byly dosud negativní, neshledává SVS důvod pro pokračování tohoto omezení," napsali veterináři.
Upravená opatření také zmírňují zákaz dovozu masokostní moučky, zpracované živočišné bílkoviny a kafilerního tuku ze Slovenska a Maďarska. Zákaz se nově nebude vztahovat na produkty vyrobené v zařízeních, ve kterých nebylo nutné likvidovat zvířata z ohnisek či pásem kolem nákazy. Pro dovoz zmíněného zboží bude rovněž nutné mít veterinární opatření.
Státní veterinární správa (SVS) už dříve na dotaz ČTK uvedla, že v Česku budou opatření pravděpodobně v nějaké formě platit po dobu, kdy bude existovat riziko šíření slintavky na území ČR. Jejich cílem je zabránit zavlečení nákazy na území ČR.
Slovenský ministr zemědělství Richard Takáč dnes informoval, že země ukončila ve všech chovech likvidaci zvířat, kterou úřady nařídily v souvislosti se slintavkou a kulhavkou. Nové podezření na výskyt nákazy Slovensko nemá.
Slintavka a kulhavka je velmi nakažlivé závažné virové onemocnění sudokopytníků, včetně skotu, prasat, ovcí či koz. Nevyhýbá se ani volně žijícím zvířatům. Přenáší se kontaktem s nemocnými zvířaty, vzduchem i na povrchu člověka, nástrojů či dopravních prostředků. V Česku byla nákaza naposledy zjištěna v roce 1975. Riziko přenosu na člověka je velmi nízké až zanedbatelné.
Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Další články v kategorii
- Výroba masa v Česku v 1. čtvrtletí meziročně stoupla o 5,4 pct na 115.269 tun (13.05.2025)
- Část Evropy chudne. Česko je na špici žebříčku zemí, kde se vydělává méně než před pěti lety (13.05.2025)
- Týden v zemědělství podle Petra Havla – č. 19 (13.05.2025)
- Kofola se přestěhuje do Dolních Vítkovic. Z hornických koupelen bude muzeum i sídlo (13.05.2025)
- Institut IW odhaduje, že německá ekonomika klesne o 0,2 procenta (13.05.2025)
- Katarální horečka ovcí - aktuální informace (13.05.2025)
- Obce Křivoklátska a ochranářské organizace se kvůli národním parkům obracejí na politiky, jejich zájmy jsou ale protichůdné (13.05.2025)
- Průtoky v řekách v povodí Moravy se někde pohybují na hranici sucha (13.05.2025)
- Přestavba kralupského pivovaru skončí v prosinci, naplánované jsou i první akce (13.05.2025)
- Na Zélandu natočili ohrožený druh hlemýždě, jak klade vajíčka skrz krk (13.05.2025)