ČR kvůli slintavce omezí veškerou nákladní dopravu ze Slovenska
04.04.2025 | ceskenoviny.cz
Kvůli riziku zavlečení slintavky a kulhavky Česko výrazně omezuje nákladní dopravu ze Slovenska, kde se nákaza potvrdila i zhruba 50 kilometrů od společných hranic. Od pátku budou muset všechna nákladní vozidla nad 3,5 tuny vjíždět do České republiky pouze přes pět vybraných hraničních přechodů, a to Mosty u Jablunkova, Bílá-Bumbálka, Starý Hrozenkov, Břeclav-Brodské na dálnici D2 u Lanžhota a Hodonín. Na přechodech se chystají technické úpravy, aby bylo možné dezinfikovat co nejvíc projíždějících vozidel. Vláda současně rozhodla o tom, že Státní veterinární správa (SVS) může dezinfekci a dezinfekční rohože na omývání kamionů na hranicích nakupovat přímo.
Přepravci, kteří vezou nebo jsou určeni pro transport zvířat, živočišných produktů či krmiv, budou jako dosud moci použít pouze první čtyři vybrané hraniční přechody. Přechod Hodonín bude možné použít pro přepravu ostatního zboží, které nepodléhá povinné dekontaminaci. Vozidla převážející kontrolované komodity budou podrobována důkladnější dezinfekci než ostatní.
"Na všech přechodech budou instalovány kromě rohoži dezinfekční sprchy pro vybraná vozidla a postupně zřízeny dezinfekční vany. Vstup přes jiné přechody bude pro vozidla nad 3,5 tuny zamezen," oznámil dnes ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).
Policisté dosud kvůli riziku zavlečení nákazy slintavky a kulhavky do Česka zkontrolovali víc než 60.000 vozidel, v 11 případech zjistili chybějící doklady o dezinfekci vozidla a osmi vozidlům zakázali vjezd do ČR. Hasiči na hranicích už dekontaminovali téměř 5500 vozidel. Ode dneška pomáhají na hranicích i vojenští veterináři.
Přísnější režim na česko-slovenských hranicích bude možný zavést od půlnoci na pátek díky rychlejším nákupům dezinfekčních prostředků a vybavení. Výjimku umožňuje zákon o zadávání veřejných zakázek v důsledku krajně naléhavé okolnosti, sdělila Strakova akademie.
O tom, jak zvýšit počty nákladních automobilů, které se na vybraných hraničních přechodech dezinfikují, jednali dnes ráno zástupci ministerstev zemědělství, dopravy a Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) později uvedl, že přes víkend se na přechodech provedou technické úpravy. Například na přechodu u Lanžhota bude vyfrézovaná část vozovky v prostoru celnice, aby vznikla vana, ve které se budou dezinfikovat kola nákladních automobilů. Na jiných přechodech zatím podle Kupky nainstalují hasiči mobilní dezinfekční zařízení.
"Pokud se ukáže, že mobilní zařízení nepostačují, budeme schopni totéž provést u Jablunkova. U ostatních přechodů, kde prostorové možnosti neumožňují technické úpravy, budeme spoléhat na mobilní zařízení," uvedl ministr dopravy. Úpravy by měly být hotové do pondělí.
Například přes Lanžhot projede na 12.000 nákladních automobilů denně, není proto možné dezinfikovat všechna vozidla. Kontroly se zaměří především na nákladní vozidla, která mohou představovat větší riziko, protože projížděla územím, kde se mohla se slintavkou a kulhavkou setkat.
Farmáři včetně potravinářů a některých chovatelských svazů v uplynulých dnech vyzývali ke zpřísnění opatření. Chtějí například plošný zákaz dovozů a přepravy živých hospodářských zvířat na a přes území ČR ze všech sousedních zemí.
Za nedostatečná dnes označila zaváděná opatření také poslankyně a stínové ministryně zemědělství Margita Balaštíková (ANO). Vláda podle ní podceňuje riziko zavlečení nákazy do ČR a na hrozbu reaguje neadekvátně. Navrhla proto vyhlásit stav nebezpečí nebo zavést kontroly na všech hraničních přechodech.
V úterý začalo testování vzorků mléka z jihomoravských farem. Veterinární inspektoři ve spolupráci s mlékárnami k dnešnímu dni odebrali 44 vzorků mléka testovaných na přítomnost viru slintavky a kulhavky, z toho 17 už bylo vyšetřeno. Všechny vzorky jsou zatím negativní. Na vyšetření čeká dalších 27 vzorků. Cílem testování je případně možné odhalit nákazu v ČR co nejdříve. V mléce je virus přítomný několik dní předtím, než se projeví u zvířete.
Kvůli minimalizaci šíření nákazy ve vybraných krajích nebudou pracovníci Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF) provádět kontroly na místě, a to v případě že by bylo nutné vstoupit do hospodářství s chovem sudokopytníků. Kontroly v podnicích s živočišnou výrobou už dříve až do odvolání pozastavil také Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond a k omezení kontrol přistoupila dnes i Státní veterinární správa.
Slintavka a kulhavka je velmi nakažlivé závažné virové onemocnění sudokopytníků, včetně skotu, prasat, ovcí či koz. Nevyhýbá se ani volně žijícím zvířatům. Přenáší se kontaktem s nemocnými zvířaty, vzduchem i na povrchu člověka, nástrojů či dopravních prostředků. V Česku byla nákaza naposledy zjištěna v roce 1975. V případě potvrzení nemoci je třeba utratit všechna zvířata v chovu.
Další články v kategorii
- Výroba masa v Česku v 1. čtvrtletí meziročně stoupla o 5,4 pct na 115.269 tun (13.05.2025)
- Část Evropy chudne. Česko je na špici žebříčku zemí, kde se vydělává méně než před pěti lety (13.05.2025)
- Týden v zemědělství podle Petra Havla – č. 19 (13.05.2025)
- Kofola se přestěhuje do Dolních Vítkovic. Z hornických koupelen bude muzeum i sídlo (13.05.2025)
- Institut IW odhaduje, že německá ekonomika klesne o 0,2 procenta (13.05.2025)
- Katarální horečka ovcí - aktuální informace (13.05.2025)
- Obce Křivoklátska a ochranářské organizace se kvůli národním parkům obracejí na politiky, jejich zájmy jsou ale protichůdné (13.05.2025)
- Průtoky v řekách v povodí Moravy se někde pohybují na hranici sucha (13.05.2025)
- Přestavba kralupského pivovaru skončí v prosinci, naplánované jsou i první akce (13.05.2025)
- Na Zélandu natočili ohrožený druh hlemýždě, jak klade vajíčka skrz krk (13.05.2025)