Česko půjčilo Slovensku mobilní jatka kvůli nákaze slintavky a kulhavky
25.03.2025 | ČTK
Situace s nákazou slintavky a kulhavky, kterou hlásí chovy v Maďarsku a na Slovensku, je podle českého ministra zemědělství Marka Výborného vážná. Ministr to uvedl během jednání v Bruselu. Zároveň opětovně vyzval všechny české chovatele skotu, aby minimalizovali nebezpečí zavlečení nákazy do chovů a přijali přísná bezpečnostní pravidla.
Se slovenským ministrem zemědělství Richardem Takáčem je Výborný v kontaktu do pátku, kdy byl výskyt nákazy potvrzen ve třech ohniscích na jihu Slovenska. O víkendu si rovněž telefonovali a Česko rozhodlo, že půjčí sousední zemi mobilní jatka. Ta se podle českého ministra od nedělního rána zapojila do nuceného utrácení hospodářských zvířat v jednom z dotčených chovů. "Spolu s touto jednotkou tam máme dva veterináře, kteří toto zařízení obsluhují," dodal Výborný s tím, že jde o "standardní proces v souladu se všemi veterinárními pravidly".
"Až budeme zařízení přebírat zpátky do České republiky, tak na státní hranici bude ve spolupráci s hasičským sborem vybudována velmi precizní dekontaminační stanice, kde dojde k dezinfekci a dekontaminaci jak osob, tak veškerého materiálu," doplnil.
Všichni si podle Výborného přejí, aby se Slovákům podařilo nákazu eliminovat a nešířila se dál. "Nákaza není nebezpečná pro člověka, ale bohužel je naprosto fatální pro chovatele nejenom skotu, ale všech přežvýkavců. A její přenos je velmi snadný," uvedl český ministr. "Skutečně se na Slovensko pravděpodobně dostala na vzdálenost pěti kilometrů přes Dunaj a nejspíš větrem, jak se o tom spekuluje," dodal.
V České republice platí kvůli nákaze v sousední zemi mimořádná veterinární opatření. "Znovu vyzývám všechny chovatele skotu, aby si i nad rámec těchto opatření sami svými interními předpisy vytvořili podmínky pro minimalizaci jakéhokoliv nebezpečí zavlečení nákazy do svého chovu," uvedl český ministr. Je podle něj zejména důležité nepustit do chovu nikoho, kdo se v posledních 21 dnech pohybovat v Maďarsku či na Slovensku. Týká se to i techniky, vozidel či mlékárenských vozů, podotkl.
Na státní hranici mezi Českem a Slovenskem probíhají namátkové kontroly. Podle ministra se zaměřují zejména na to, zda do České republiky nemíří žádná hospodářská zvířata právě ze Slovenska či Maďarska. "Stejně tak je zakázán dovoz potravin živočišného původu. Snažíme se skutečně minimalizovat nebezpečí zavlečení nákazy do České republiky," doplnil Výborný.
tes nob
Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Další články v kategorii
- Výroba masa v Česku v 1. čtvrtletí meziročně stoupla o 5,4 pct na 115.269 tun (13.05.2025)
- Část Evropy chudne. Česko je na špici žebříčku zemí, kde se vydělává méně než před pěti lety (13.05.2025)
- Týden v zemědělství podle Petra Havla – č. 19 (13.05.2025)
- Kofola se přestěhuje do Dolních Vítkovic. Z hornických koupelen bude muzeum i sídlo (13.05.2025)
- Institut IW odhaduje, že německá ekonomika klesne o 0,2 procenta (13.05.2025)
- Katarální horečka ovcí - aktuální informace (13.05.2025)
- Obce Křivoklátska a ochranářské organizace se kvůli národním parkům obracejí na politiky, jejich zájmy jsou ale protichůdné (13.05.2025)
- Průtoky v řekách v povodí Moravy se někde pohybují na hranici sucha (13.05.2025)
- Přestavba kralupského pivovaru skončí v prosinci, naplánované jsou i první akce (13.05.2025)
- Na Zélandu natočili ohrožený druh hlemýždě, jak klade vajíčka skrz krk (13.05.2025)