Omezení prodeje by Sněmovna mohla rozšířit na všechny energetické potraviny
24.03.2025 | ceskenoviny.cz
Sněmovna by mohla navrhovaný zákaz prodeje a podávání energetických nápojů dětem mladším 15 let rozšířit na všechny energetické potraviny. Pozměňovacím návrhem o to chce usilovat skupina opozičních a koaličních poslanců v čele s Ivetou Štefanovou (SPD). Cílí zejména na určité druhy bonbonů, žvýkaček a tyčinek, které obsahují povzbuzující látky. Předloha je v dolní komoře před druhým čtením, v němž poslanci budou moci úpravy uplatnit.
Pozměňovací návrh Štefanová zdůvodňuje argumentem, že na trhu jsou dostupné výrobky s vysokým obsahem kofeinu, u kterých navíc nemusí být na první pohled zřejmé, že v nich tato látka je. "Tyto poživatiny s vysokým obsahem kofeinu a dalších stimulačních látek určené jako energetické nápoje k rychlé stimulaci jsou pro děti stejně nebezpečné jako energetické nápoje," napsala.
K novele o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek se patrně sejdou i další úpravy. Poslankyně TOP 09 Martina Ochodnická při jednání zdravotnického výboru uvedla, že by se zákaz mohl vztahovat na děti mladší 16 let, a to kvůli základním školám, do jejichž devátých tříd mohou chodit i patnáctiletí. Z předlohy by mohl podle ní zmizet úplný zákaz prodeje energetických nápojů ve zdravotnických zařízeních, zůstala by školská zařízení, zařízení sociálně-právní ochrany dětí a akce určené pro děti.
Prodej energetických nápojů prostřednictvím automatů a internetu by byl možný podle novely jen za podmínky ověření věku kupujících. Reklama na tyto nápoje by nesměla mířit na děti a nesměla by nabádat k jejich nestřídmé konzumaci a vytvářet dojem, že jejich pití přispívá ke společenskému úspěchu nebo k řešení osobních problémů či má léčivé účinky.
Mezi mládeží podle předkladatelů ze všech sněmovních stran existuje problém s rizikovou konzumací energetických nápojů. "Výskyt chorob, které jsou spjaty s nadměrnou konzumací slazených nápojů, je v České republice vysoký a má stoupající trend, a to i v dětské populaci," uvedli v důvodové zprávě. Konkrétně autoři novely zmínili riziko nadváhy nebo obezity, vysokého krevního tlaku, nadměrné zubní kazivosti, depresí, nervozity, pocitů úzkosti a poruch spánku.
Proti záměru omezení prodeje energetických nápojů se už dříve postavil Svaz výrobců nealkoholických nápojů. Odmítl mimo jiné přirovnání těchto nápojů k návykovým látkám jako nevědecké a nepřijatelné. Podle svazu by byla vhodnější osvěta a edukace dětí. Pokud se energetické nápoje pijí v přiměřeném množství a lidé respektují upozornění na obalu, jejich konzumace je bezpečná, uvedl svaz.
Další články v kategorii
- Slábnoucí spotřeba alkoholu vídeňské vinaře netrápí. Zažívají zlaté časy (24.06.2026)
- Penny Market dostal od ČOI maximální možnou pokutu za nesprávně určované slevy (24.06.2026)
- Prodeje fairtradové kávy v ČR loni klesly o čtvrtinu, méně se prodalo i kakaa (24.06.2026)
- Souhrn událostí uplynulého dne – 23.6. 2026 (24.06.2026)
- Ve špaldové Pernerce byla třetina obyčejné mouky. Firma musí platit, rozhodl soud (23.06.2026)
- Lesy má sledovat „Velký bratr“. Drony, AI a senzory jim mohou dát šanci proti změně klimatu (23.06.2026)
- Hasiči loni hasili o 143 víc požárů v zemědělství, škody vzrostly na 354 mil. Kč (23.06.2026)
- Nepodceňujte vliv extrémních teplot (23.06.2026)
- Máslo za pět korun. Řetězce v Polsku válčí o zákazníka, výrobci se zlobí (23.06.2026)
- ČSÚ: Plzeňský kraj má mezi kraji 2. nejvyšší podíl lesů, nové výsadby se snížily (23.06.2026)

Tweet



