Změna mimořádných veterinárních opatření proti šíření africkému moru prasat v Libereckém kraji
30.08.2024 | SVS ČR
Státní veterinární správa (SVS) přijímá v oblasti s výskytem afrického moru prasat v populaci prasat divokých na Liberecku (tzv uzavřeném pásmu II) nová opatření s cílem zabránit zavlečení nákazy do chovů prasat a snížit šíření nákazy mezi prasaty divokými. Mimořádná veterinární opatření (MVO) Krajské veterinární správy pro Liberecký kraj (KVS) mění pravidla lovu divočáků, skladování ulovených těl a také přesunů chovaných prasat mezi hospodářstvími.
Nová MVO umožní myslivcům v uzavřeném pásmu II pořádat naháňky na divočáky za účasti většího počtu lovců a s pomocí loveckých psů, což dosud nebylo možné. Tento tzv sanitární odstřel bude umožněn vždy až na základě konkrétní žádosti podané KVS. Na základě této žádosti, v níž budou uvedeny základní informace (např. termín konání, lokalita, počet lovců, počet psů apod.), posoudí KVS aktuální situaci v dané lokalitě a podle toho sanitární lov v konkrétním místě buď povolí, nebo neumožní, pokud by představoval příliš velké riziko šíření nákazy.
„Cílem sanitárního odstřelu je významně snížit počet volně žijících prasat, která jsou v některých lokalitách i nadále velmi přemnožená,“ uvedl ředitel Krajské veterinární správy pro Liberecký kraj Roman Šebesta.
Další změnou je zmírnění pravidel pro skladování těl divočáků ulovených v uzavřeném pásmu II Lovci již nebudou omezeni pouze na území místní či sousední honitby či do vzdálenosti maximálně 15 km a budou moci v případě potřeby navázat spolupráci s jinými uživateli honiteb a využít jejich skladovací kapacity. Někteří uživatelé honiteb v oblasti vzhledem k podmínkám (např chybějící elektrifikaci) neměli možnost zřídit si skladovací zařízení definované mimořádnými veterinárními opatřeními.
Třetí změnou je zákaz přesunu chovaných prasat z hospodářství registrovaných v ústřední evidenci na tzv. dočasná hospodářství. To znamená úplný zákaz odprodeje chovaných živých prasat fyzickým osobám v oblasti za účelem provedení domácí porážky (zabíjačky).
„Smyslem tohoto opatření je omezit přesuny chovaných prasat do podmínek, v kterých je biologická bezpečnost na nízké úrovni a mohly by být rizikem pro zavlečení této nákazy do chovů prasat,“ upřesnil Šebesta.
SVS zároveň upozorňuje, že dnem 31. 8. 2024 skončí dočasný zákaz lovu zvěře v 37 katastrálních územích, nově v červenci zařazených do uzavřeného pásma II.
Petr Vorlíček
tiskový mluvčí SVS
Další články v kategorii
- Výroba masa v Česku v 1. čtvrtletí meziročně stoupla o 5,4 pct na 115.269 tun (13.05.2025)
- Část Evropy chudne. Česko je na špici žebříčku zemí, kde se vydělává méně než před pěti lety (13.05.2025)
- Týden v zemědělství podle Petra Havla – č. 19 (13.05.2025)
- Kofola se přestěhuje do Dolních Vítkovic. Z hornických koupelen bude muzeum i sídlo (13.05.2025)
- Institut IW odhaduje, že německá ekonomika klesne o 0,2 procenta (13.05.2025)
- Katarální horečka ovcí - aktuální informace (13.05.2025)
- Obce Křivoklátska a ochranářské organizace se kvůli národním parkům obracejí na politiky, jejich zájmy jsou ale protichůdné (13.05.2025)
- Průtoky v řekách v povodí Moravy se někde pohybují na hranici sucha (13.05.2025)
- Přestavba kralupského pivovaru skončí v prosinci, naplánované jsou i první akce (13.05.2025)
- Na Zélandu natočili ohrožený druh hlemýždě, jak klade vajíčka skrz krk (13.05.2025)