Oblast s výskytem afrického moru prasat na Českolipsku mění název a zmírňují se v ní opatření
02.06.2023 | SVS ČR
Státní veterinární správa (SVS) dnes mění mimořádná veterinární opatření v oblasti kolem Hradčan u Mimoně v Libereckém kraji, kde byl na začátku května potvrzen ulovený divočák nakažený africkým morem prasat (AMP). V návaznosti na příslušnou legislativu platnou v EU se mění název oblasti o výměře přes 230 km² z „pásma infekce“ na „uzavřené pásmo II“. V oblasti přestává dnešním dnem platit zákaz lovu volně žijící zvěře, končí zákaz vstupu veřejnosti mimo vyznačené cesty.
Od počátku května platil v uvedené oblasti (14 katastrálních území) úplný zákaz lovu volně žijící zvěře. Ten dnešním dnem přestává platit. Pokud se však jedná o lov divokých prasat, platí pro něj poměrně přísná pravidla. Lovit divočáky budou moci jen předem proškolení lovci. Každý ulovený kus bude muset být povinně vyšetřen na AMP a bude muset být bezpečně uskladněn až do doby obdržení výsledku vyšetření. Konzumace masa z divočáka uloveného v této oblasti bude možná pouze v domácnosti lovce. Maso z divočáka smí být uvedeno na trh pouze prostřednictvím schváleného zvěřinového závodu. Za každé ulovené prase divoké a odevzdaný vzorek má lovec nárok na zástřelné ve výši 1000 Kč. Při společném lovu zvěře v oblasti bude zakázáno používat lovecké psy, protože představují riziko z hlediska možného pasivního šíření nákazy.
V tzv. pásmu infekce platil zákaz pohybu veřejnosti v přírodě mimo vyznačené cesty. Tento striktní zákaz s novým nařízením přestává platit. SVS však současně žádá občany, aby se při pohybu v přírodě chovali obezřetně a vnímali riziko možného výskytu nebezpečné nákazy. Případné nálezy mrtvých divokých prasat je třeba rychle hlásit Krajské veterinární správě pro Liberecký kraj či místnímu mysliveckému sdružení. I nadále až na odůvodněné výjimky platí v oblasti zákaz venkovního chovu prasat.
Na uzavřené pásmo II navazuje již vytyčené uzavřené pásmo I. Tato oblast zahrnuje 65 katastrálních území o celkové výměře 531 km². Také v této oblasti je umožněn lov prasat divokých pouze proškoleným lovcům. Každý ať už ulovený či nalezený divočák je povinně vyšetřen na AMP a myslivcům je vypláceno zástřelné. Omezeny jsou přesuny z oblasti domácích prasat a vepřového masa i masa z divočáků.
Petr Vorlíček
tiskový mluvčí SVS
Další články v kategorii
- Výroba masa v Česku v 1. čtvrtletí meziročně stoupla o 5,4 pct na 115.269 tun (13.05.2025)
- Část Evropy chudne. Česko je na špici žebříčku zemí, kde se vydělává méně než před pěti lety (13.05.2025)
- Týden v zemědělství podle Petra Havla – č. 19 (13.05.2025)
- Kofola se přestěhuje do Dolních Vítkovic. Z hornických koupelen bude muzeum i sídlo (13.05.2025)
- Institut IW odhaduje, že německá ekonomika klesne o 0,2 procenta (13.05.2025)
- Katarální horečka ovcí - aktuální informace (13.05.2025)
- Obce Křivoklátska a ochranářské organizace se kvůli národním parkům obracejí na politiky, jejich zájmy jsou ale protichůdné (13.05.2025)
- Průtoky v řekách v povodí Moravy se někde pohybují na hranici sucha (13.05.2025)
- Přestavba kralupského pivovaru skončí v prosinci, naplánované jsou i první akce (13.05.2025)
- Na Zélandu natočili ohrožený druh hlemýždě, jak klade vajíčka skrz krk (13.05.2025)