Nové možnosti pro krátkodobé skladování kalamitního dřeva na zemědělské půdě
02.04.2020 | MZe ČR
MZe ve spolupráci se SZIF nově definovalo podmínky, za kterých je možné dočasné skladování dřeva na zemědělské půdě z důvodu kůrovcové kalamity považovat za tzv. vyšší moc.
V souvislosti s aktuální kůrovcovou kalamitou v lesích řeší vlastníci lesů akutní problémy s uskladněním obrovských objemů vytěženého kůrovcového dřeva, které mnohdy není možné z kapacitních důvodů uložit na skládkách v lese.
Obava ze ztráty nároku na zemědělské dotace přitom byla jednou z hlavních překážek, která mnohdy bránila domluvě vlastníků lesa s vlastníky zemědělské půdy o dočasném uskladnění dřeva z kůrovcové kalamity na zemědělské půdě v sousedství napadených lesů.
Ministerstvo zemědělství ve spolupráci se Státním zemědělským intervenčním fondem (SZIF) nyní nově definovalo podmínky, za kterých je možné skutečnost skladování dřeva na zemědělské půdě z důvodu kůrovcové kalamity na území ČR považovat za vyšší moc dle čl. 4 nařízení Komise (EU) č. 640/2014. Umožní se tak dočasné skladování kalamitního dřeva na zemědělské půdě, aniž by tím vlastník nebo nájemce zemědělské půdy ztratil nárok na zemědělskou dotaci, a to v principu za těchto podmínek:
- skládka dřeva na zemědělském pozemku vznikne až po podání žádosti o dotaci v daném kalendářním roce;
- dřevo bude na zemědělském pozemku skladováno dočasně, nejpozději do konce kalendářního roku, za který je poskytována dotace;
- žadatelé o dotaci (přímé platby) oznámí skladování dřeva na zemědělském pozemku platební agentuře (SZIF) a současně doloží potvrzení odborného lesního hospodáře a vlastníka lesa o kalamitním původu dřeva skladovaného na zemědělské půdě.
Další články v kategorii
- Rybář: Úhyn ryb ve vedrech by pomohly snížit i investice do vyčištění rybníků (04.07.2025)
- Chléb roku 2025: Vítězný bochník z hlavního města bodoval poctivostí i chutí (04.07.2025)
- SZPI našla čaj s mixem pesticidů a cukrovinky s nedeklarovanými barvivy (04.07.2025)
- Sika zařazen na seznam invazních a nepůvodních druhů (04.07.2025)
- Kvůli bezpečnosti se do konce září uzavírá pro veřejnost Bobří soutěska v chráněné krajinné oblasti České středohoří (04.07.2025)
- Pražští lesníci loni více sázeli i káceli, výskyt kůrovce byl mírně vyšší (04.07.2025)
- Na soutoku řek Moravy a Dyje vznikla chráněná krajinná oblast Soutok (04.07.2025)
- Těžba dřeva v Pardubickém kraji se vrací k číslům před kůrovcovou kalamitou (04.07.2025)
- Svaz: Tropická vedra zvyšují zemědělcům náklady a komplikují jim práci (04.07.2025)