Odborník: Sucho je patrné i na letokruzích stromů, jsou užší
20.08.2019 | ceskenoviny.cz
Sucho v posledních zhruba pěti letech v Česku je podle odborníka na dendrochronologii Josefa Kyncla patrné i na letokruzích stromů. Letokruhy jsou užší, stromy tak mají menší přírůstky. Kyncl to řekl ČTK.
Dendrochronologie je datovací metoda založená na počítání přírůstků na kmenech stromů a sledování jejich změn v závislosti na změnách klimatu. Poměrně přesně tak lze určit například stáří stromu, což využívají historikové, archeologové, klimatologové či pracovníci památkové péče.
"Sucho v posledních pěti letech je pozorovatelné i na letokruzích stromů, jsou užší. A jsou užší nikoliv kvůli oteplování, ale právě kvůli suchu. Výrazné je to například v doubravách na jižní Moravě, pozorovatelné je to však i jinde," uvedl Kyncl. Například u borovic jsou letokruhy podle něj užší asi o pětinu oproti stavu před deseti lety.
Problémem je podle Kyncla především podstatné snížení hladiny spodní vody. "Trpět tím začíná právě i borovice, což je strom známý jako rezistentní proti suchu. Má hluboké kořeny, vodu si v hloubce obvykle dokáže najít, ale pokles hladiny spodní vody je tak výrazný, že tím začíná trpět i tento strom," uvedl.
Kyncl už dříve napsal knihu s názvem Letokruhy jako kalendář i záznamník: Zajímavosti z dendrochronologie, nyní chystá materiály na přednášky a případně i druhou knihu, která by byla ještě podrobnější. Zkoumá například dub v oboře Soutok, což je unikátní přírodní lokalita, kde se stýkají řeky Dyje, Morava a Kyjovka. Analyzuje vzorek dřeva získaný vrtáním. Ze vzorku je možné kromě stáří stromu určit například škodlivé události, které strom v průběhu jeho života zasáhly, třeba chroustí kalamitu.
Kyncl už je v důchodu. Dříve pracoval v Botanickém ústavu Akademie věd. Za svůj život odebral stovky vzorků.
Další články v kategorii
- Rybář: Úhyn ryb ve vedrech by pomohly snížit i investice do vyčištění rybníků (04.07.2025)
- Chléb roku 2025: Vítězný bochník z hlavního města bodoval poctivostí i chutí (04.07.2025)
- SZPI našla čaj s mixem pesticidů a cukrovinky s nedeklarovanými barvivy (04.07.2025)
- Sika zařazen na seznam invazních a nepůvodních druhů (04.07.2025)
- Kvůli bezpečnosti se do konce září uzavírá pro veřejnost Bobří soutěska v chráněné krajinné oblasti České středohoří (04.07.2025)
- Pražští lesníci loni více sázeli i káceli, výskyt kůrovce byl mírně vyšší (04.07.2025)
- Na soutoku řek Moravy a Dyje vznikla chráněná krajinná oblast Soutok (04.07.2025)
- Těžba dřeva v Pardubickém kraji se vrací k číslům před kůrovcovou kalamitou (04.07.2025)
- Svaz: Tropická vedra zvyšují zemědělcům náklady a komplikují jim práci (04.07.2025)