Evropská komise: Česká republika je oficiálně již bez afrického moru prasat
14.03.2019 | SVS ČR
Rok a tři čtvrtě od vypuknutí afrického moru prasat (AMP) je Česká republika opět oficiálně zemí bez výskytu této nákazy. Evropská komise o tom informovala dopisem Českou republiku a ostatní členské státy Evropské unie. Nyní již může Státní veterinární správa (SVS) ukončit většinu zbývajících mimořádných veterinární opatření, která jsou v souvislosti s AMP v platnosti. Česká republika je v současnosti jedinou zemí, která dokázala AMP na svém území zcela vymýtit.
V Praze se ve dnech 11. – 12. března 2019 konalo dvanácté zasedání stálé skupiny pro africký mor prasat. Jedná se o mezinárodní konferenci států s výskytem AMP včetně ČR. Konference, kterou organizovala Státní veterinární správa (SVS), se zaměřila právě na problematiku výskytu a eradikace afrického moru prasat. Na tomto fóru zazněla od Evropské komise mimo jiné informace, že ČR znovu bude zemí bez výskytu AMP.
„Česká republika dosáhla v dosavadním postupu při likvidaci AMP nebývalého úspěchu, proto je připravena podělit se o své zkušenosti s tlumením a eradikací AMP. Právě mezinárodní spolupráce a předávání zkušeností zasažených států je v boji proti AMP naprosto nezbytná,“sdělil ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.
Na základě veterinárních opatření přijatých v ČR a ve spolupráci s mnoha dalšími zainteresovanými subjekty dokázala SVS zastavit šíření AMP v populaci prasat divokých a zejména se podařilo ochránit chovy prasat domácích. To znamenalo vynaložit obrovské úsilí především během prvních deseti měsíců – od prvního zjištěného pozitivního případu do posledního pozitivního nálezu, tedy v období od 26. června 2017 do 15. dubna 2018.
„Dnes již můžeme říci, že se nám podařilo něco, co může být dobrým příkladem i pro ostatní státy postižené AMP. Lze proto s jistotou konstatovat, že AMP je možné zastavit a vymýtit. V krátké době ukončíme poslední veterinární opatření, která jsou ještě na Zlínsku v platnosti,“ dodal Semerád.
SVS zítra ukončí zbylá mimořádná veterinární opatření v zamořené oblasti a také zruší tzv. zónu s intenzivním odlovem. Na Zlínsku se změní například pravidla lovu prasat divokých, nebo dojde ke zrušení zákazu chovu prasat domácích v zamořené oblasti.
Bohužel současná situace s ohledem na výskyt a šíření AMP v mezinárodním kontextu není tak příznivá jako v ČR. V některých členských státech EU se nedaří tuto infekci potlačit a naopak dochází k jejímu šíření jak u prasat divokých, tak i v chovech prasat domácích. V poslední době jsme svědky i jejího zavlečení a šíření v některých asijských zemích (Čína a Mongolsko).
Petr Vorlíček
tiskový mluvčí SVS
Další články v kategorii
- Souhrn událostí uplynulého dne 13.5.2025 (14.05.2025)
- Výroba masa v Česku v 1. čtvrtletí meziročně stoupla o 5,4 pct na 115.269 tun (13.05.2025)
- Část Evropy chudne. Česko je na špici žebříčku zemí, kde se vydělává méně než před pěti lety (13.05.2025)
- Týden v zemědělství podle Petra Havla – č. 19 (13.05.2025)
- Kofola se přestěhuje do Dolních Vítkovic. Z hornických koupelen bude muzeum i sídlo (13.05.2025)
- Institut IW odhaduje, že německá ekonomika klesne o 0,2 procenta (13.05.2025)
- Katarální horečka ovcí - aktuální informace (13.05.2025)
- Obce Křivoklátska a ochranářské organizace se kvůli národním parkům obracejí na politiky, jejich zájmy jsou ale protichůdné (13.05.2025)
- Průtoky v řekách v povodí Moravy se někde pohybují na hranici sucha (13.05.2025)
- Přestavba kralupského pivovaru skončí v prosinci, naplánované jsou i první akce (13.05.2025)