Veterinární inspektoři prověřují polské hovězí maso při mimořádných kontrolách. Povinné hlášení dovozu i zvýšený dozor mají smysl
01.02.2019 | MZe ČR
Tisková zpráva – Ministerstvo zemědělství (MZe) obdrželo informace, podle kterých maso z ilegálních porážek na jatkách v Mazovském regionu v Polsku putovalo, přes dva zpracující závody, na trh do deseti členských zemí EU. Do ČR se dle sdělení z Polska nedostalo. České dozorové orgány mapují veškeré dovozy masa z Polska a provádějí mimořádné kontroly.
„Naše důsledné kontroly a systém hlášení dovozů masa se ukázaly jako opodstatněné. Hovězí maso z Polska je v současné době prioritou při kontrolách v místech určení, kontroly zahrnují i laboratorní testování doručeného masa. Je dobré připomenout, že v České republice je možné uvádět na trh pouze hovězí maso ze zvířat poražených na jatkách, kde každé zvíře projde veterinární prohlídkou před porážkou a následně také po porážce. Pro nás je velmi důležitá ochrana spotřebitele, děláme vše proto, aby měl plnou důvěru v tuzemský trh a potraviny,“ řekl ministr zemědělství Miroslav Toman.
Polská strana uvedla, že maso z ilegálních porážek bude ve všech deseti zemích, kam se dle dostupných informací dostalo, staženo z trhu a zlikvidováno. Zdůraznila, že šlo o nelegální činnost, nad kterou nebyl veterinární dohled. Jak se na takovém mase ocitla razítka, která zaručují zdravotní nezávadnost, polská policie vyšetřuje.
Hned poté, co MZe dostalo informaci o problémech na polských jatkách, začali inspektoři Státní veterinární správy (SVS) intenzivně prověřovat hovězí, a to zejména z Mazovského vojvodství. Ministr Toman se v předchozích dnech sešel s polským ministrem zemědělství Janem Krzysztofem Ardanowskim i polskou velvyslankyní Barbarou Ćwiorovou.
Český ministr trvá na vyšetření případu a zárukách, že systém veterinárního dohledu v Polsku bude nastaven tak, aby k podobným aférám nedocházelo. Podle aktuálních informací v Polsku uvažují nad změnami legislativy, aby byl například dozor na jatkách 24 hodin denně, případně že jatka vybaví kamerami.
Podle informací MZe posílá Evropská komise do Polska audit, který má vše důkladně prošetřit. „Očekávám co nejdříve další podrobné informace z polské strany a budu požadovat vysvětlení. Není možné, aby se maso z nelegálních porážek dostalo na trh, a to ještě s oficiálními dokumenty a razítky,“ uvedl ministr Toman.
MZe spustilo na svém webu stránku, na které bude doplňovat aktuální informace o aféře s polským hovězím. Stránku najdete zde:
https://www.bezpecnostpotravin.cz/informace-ke-kauze-hoveziho-masa-z-polska.aspx#f=hpblok
Všichni příjemci zásilek živočišných produktů z jiných členských zemí musí poslat oznámení Státní veterinární správě. Mezi tyto potraviny patří i hovězí maso. Příjemce musí uvést, o jakou potravinu jde, její množství, z jaké země je dovezená, adresu dodavatele a místo, kam potravina v ČR dorazí. Uvedené informace musí oznámit nejméně 24 hodin před příchodem potravin do ČR. Tyto údaje slouží dozorovým orgánům k důsledným a efektivním kontrolám dováženého potravinářského zboží.
Vojtěch Bílý
tiskový mluvčí Ministerstva zemědělství
Další články v kategorii
- Výroba masa v Česku v 1. čtvrtletí meziročně stoupla o 5,4 pct na 115.269 tun (13.05.2025)
- Část Evropy chudne. Česko je na špici žebříčku zemí, kde se vydělává méně než před pěti lety (13.05.2025)
- Týden v zemědělství podle Petra Havla – č. 19 (13.05.2025)
- Kofola se přestěhuje do Dolních Vítkovic. Z hornických koupelen bude muzeum i sídlo (13.05.2025)
- Institut IW odhaduje, že německá ekonomika klesne o 0,2 procenta (13.05.2025)
- Katarální horečka ovcí - aktuální informace (13.05.2025)
- Obce Křivoklátska a ochranářské organizace se kvůli národním parkům obracejí na politiky, jejich zájmy jsou ale protichůdné (13.05.2025)
- Průtoky v řekách v povodí Moravy se někde pohybují na hranici sucha (13.05.2025)
- Přestavba kralupského pivovaru skončí v prosinci, naplánované jsou i první akce (13.05.2025)
- Na Zélandu natočili ohrožený druh hlemýždě, jak klade vajíčka skrz krk (13.05.2025)