Ministr Milek a jeho saský protějšek Schmidt se shodli, že Česko je pro ostatní státy inspirací v boji s africkým morem prasat
13.06.2018 | MZe ČR
Africký mor prasat a precizní zemědělství byla témata jednání ministra zemědělství Jiřího Milka se státním ministrem životního prostředí a zemědělství Spolkové země Sasko Thomasem Schmidtem. Rozhovor se týkal také budoucí podoby Společné zemědělské politiky (SZP) a zastropování přímých plateb.
„Koncept precizního zemědělství podporujeme a snažíme se ho u nás popularizovat a získávat know-how ze zahraničí. Navázali jsme například spolupráci s University of Nebraska, v březnu v Praze jednali zástupci Louisiana State University a v létě zástupci našeho Ministerstva a Ústavu zemědělské ekonomiky a informací navštíví v Sasku školní a experimentální farmu v Köllitsch. Na letošní říjen chystáme do Prahy konferenci zaměřenou na precizní zemědělství,“ řekl ministr zemědělství Jiří Milek.
Precizní zemědělství využívá moderní přístupy hospodaření v rostlinné i živočišné výrobě. Zahrnuje udržitelné hospodaření s přírodními zdroji formou precizních postupů, udržitelnou zemědělskou produkci při snižujících se dopadech na životní prostředí a produkci kvalitních a bezpečných potravin. Jde o typicky mezioborovou disciplínu, která v sobě musí efektivně skloubit nejmodernější poznatky z technických, biologických a ekonomických věd.
Velkou pozornost při jednání se svým saským protějškem věnoval ministr Milek africkému moru prasat (AMP). Připomněl, že ČR je jedinou zemí v Evropě, které se podařilo udržet AMP v uzavřené zamořené oblasti a zabránilo se proniknutí nákazy do domácích chovů. „Zavedli jsme například taková opatření, jako zástřelné v postižené oblasti a důsledné vyhledávání uhynulých divokých prasat. V Bruselu jsem také hned po svém nástupu inicioval jednání, aby státy Evropské unie zahájily výzkum k nalezení účinné vakcíny. Ta je totiž jedinou možností, jak se afrického moru prasat zbavit,“ uvedl Jiří Milek.
Pokud jde o novou podobu SZP, ministr Milek zopakoval, že nejproblematičtějším bodem je část týkající se zastropování přímých plateb a degresivity. „Podle našeho názoru je na členském státu, aby si sám rozhodl na základě svých specifik a potřeb, které nástroje v rámci spektra opatření jako je zastropování, degresivita či redistributivní platba zavede,“ řekl ministr zemědělství Milek.
Sasko a ČR mají tradičně dobré hospodářské vztahy. ČR patří mezi nejdůležitější obchodní partnery této spolkové země. V roce 2017 dosáhl obrat zahraničního obchodu ČR – Sasko hodnoty 6,79 mld. euro, objem vývozu z ČR do Saska byl 4,735 mld. euro (podíl 9,1 % na celkovém dovozu do Saska). Objem dovozu do ČR ze Saska dosáhl výše 2,056 mld. euro.
Tiskové oddělení Ministerstva zemědělství
Další články v kategorii
- Souhrn událostí uplynulého dne 13.5.2025 (14.05.2025)
- Výroba masa v Česku v 1. čtvrtletí meziročně stoupla o 5,4 pct na 115.269 tun (13.05.2025)
- Část Evropy chudne. Česko je na špici žebříčku zemí, kde se vydělává méně než před pěti lety (13.05.2025)
- Týden v zemědělství podle Petra Havla – č. 19 (13.05.2025)
- Kofola se přestěhuje do Dolních Vítkovic. Z hornických koupelen bude muzeum i sídlo (13.05.2025)
- Institut IW odhaduje, že německá ekonomika klesne o 0,2 procenta (13.05.2025)
- Katarální horečka ovcí - aktuální informace (13.05.2025)
- Obce Křivoklátska a ochranářské organizace se kvůli národním parkům obracejí na politiky, jejich zájmy jsou ale protichůdné (13.05.2025)
- Průtoky v řekách v povodí Moravy se někde pohybují na hranici sucha (13.05.2025)
- Přestavba kralupského pivovaru skončí v prosinci, naplánované jsou i první akce (13.05.2025)