Ministr Milek: Pro řešení afrického moru prasat je nutné radikálně snížit počet divokých prasat, pomůže tomu zástřelné v celé ČR
16.03.2018 | MZe ČR
Radikálně snížit počet divokých prasat, a tím snížit riziko zavlečení afrického moru prasat (AMP) do chovů, pomůže zavedení zástřelného v celé České republice. Ministerstvo zemědělství připravilo návrh, podle kterého by se za každé odlovené divoké prase vyplácelo zástřelné ve výši 2 tisíce korun.
„Pro zvládnutí nákazy je zásadní radikální snížení počtu divokých prasat v celé republice. K tomu musíme myslivce motivovat, proto plánujeme vyplácet jim za každé odlovené prase dva tisíce korun,“ řekl ministr zemědělství Jiří Milek.
Do řešení nákazy AMP se postupně zapojuje celá EU, preventivní opatření přijali v Německu, kde plánují významně snížit stavy černé zvěře, přestože se zde nákaza ještě neobjevila. Česká republika uspořádala v listopadu loňského roku velkou mezinárodní konferenci k AMP, na které se sešly dvě desítky zahraničních delegací.
„Africký mor prasat je celoevropský problém, který je třeba řešit. Téměř při každém bilaterálním jednání se mě kolegové z dalších zemí ptají na naše zkušenosti s nákazou. Zatím se nám daří bránit proniknutí nákazy do chovů domácích prasat, je ale nutné riziko co nejvíce snížit, proto chceme plošně snižovat počty divokých prasat,“ uvedl ministr Milek.
V případě plošného vyplácení zástřelného odhaduje MZe počet žádostí na 342 tisíc. Při navrhované výši zástřelného by náklady dosáhly 684 milionů korun. Dalších téměř 100 milionů korun se vyplatí myslivcům na zástřelném v zamořené oblasti a zóně intenzivního odlovu. Laboratorní rozbory na přítomnost viru AMP budou stát 135 milionů korun, počítá se i s přijetím přibližně 40 pracovníků na zpracování vzorků. Celkem MZe potřebuje v souvislosti s AMP navýšit rozpočet o 995 milionů korun.
Již dříve ministr uvedl, že pro zvládnutí afrického moru prasat by bylo vhodné snížit populaci divokých prasat až o 90 procent. „Za neméně důležitá ale považuji i opatření přijatá v ohnisku nákazy na Zlínsku. I nadále tak zůstanou v provozu elektrické a pachové ohradníky, ve vyznačených zónách se bude vyplácet vyšší zástřelné a nálezné. Budeme také dále koordinovat postup se zástupci Zlínského kraje a místními myslivci, zemědělci a chovateli,“ řekl ministr Milek.
Výskyt AMP byl v ČR poprvé potvrzen na konci června roku 2017 u dvou kusů uhynulých divokých prasat nalezených v katastrálním území Příluky u Zlína. Do dnešního dne byl virus potvrzen u 219 uhynulých či odlovených prasat.
Tiskové oddělení Ministerstva zemědělství
Další články v kategorii
- Souhrn událostí uplynulého dne 13.5.2025 (14.05.2025)
- Výroba masa v Česku v 1. čtvrtletí meziročně stoupla o 5,4 pct na 115.269 tun (13.05.2025)
- Část Evropy chudne. Česko je na špici žebříčku zemí, kde se vydělává méně než před pěti lety (13.05.2025)
- Týden v zemědělství podle Petra Havla – č. 19 (13.05.2025)
- Kofola se přestěhuje do Dolních Vítkovic. Z hornických koupelen bude muzeum i sídlo (13.05.2025)
- Institut IW odhaduje, že německá ekonomika klesne o 0,2 procenta (13.05.2025)
- Katarální horečka ovcí - aktuální informace (13.05.2025)
- Obce Křivoklátska a ochranářské organizace se kvůli národním parkům obracejí na politiky, jejich zájmy jsou ale protichůdné (13.05.2025)
- Průtoky v řekách v povodí Moravy se někde pohybují na hranici sucha (13.05.2025)
- Přestavba kralupského pivovaru skončí v prosinci, naplánované jsou i první akce (13.05.2025)