Česká (s)poušť: Výzva premiérovi ČR a ministrům zemědělství a životního prostředí
26.08.2015 | ASZ
Červencové rozhodnutí vlády předložit koncepci boje se suchem do poloviny roku 2017 jen potvrzuje, že není vůle řešit extrémní projevy počasí okamžitě a jakákoliv opatření jsou naopak dlouhodobě zanedbávána. Strana zelených proto iniciovala výzvu premiérovi ČR a ministrům zemědělství a životního prostředí, aby v tomto směru začali neprodleně konat a přijali několik níže uvedených opatření. Výzvu podporuje i Asociace soukromého zemědělství ČR, neboť řada jejích bodů vychází z podstaty trvalého hospodaření, ke kterému se naše organizace dlouhodobě hlásí.
Výzvu je možné podpořit svým podpisem na: www.ceskaspoust.cz
Česká (s)poušť: Výzva premiérovi ČR a ministrům zemědělství a životního prostředí
Jen v loňském roce postihly povodně asi 10 000 českých domácností, způsobily nejméně 75 půdních sesuvů a vyžádaly si 15 lidských životů. V posledních týdnech naopak Česko sužovala extrémní vedra a sucho, které následně vystřídaly vydatné přívalové deště. Od těch je k dalším povodním už jen krůček. Dramatické výkyvy počasí jsou v posledních letech stále častější, přitom lze tyto extrémní projevy počasí výrazně zmírnit opatřeními, která jsou v České republice dlouhodobě zanedbávána.
Vláda jedná pomalu nebo vůbec. Její červencové rozhodnutí předložit koncepci boje se suchem do poloviny roku 2017 jen potvrzuje, že nemá vůli řešit problém okamžitě. Proto vládu vyzýváme, aby začala neprodleně konat a přijala zejména následující opatření:
1. rozvoj remízků, rybníků, mokřadů a dalších krajinotvorných prvků sloužících k zadržování vody v krajině a jejich zahrnutí do plošné výměry pro přidělování zemědělských dotací,
2. zvýšení podpory trvale udržitelného zemědělství a lesnictví, například motivací k lepšímu hospodaření se zemědělskou půdou či omezování rozsáhlého používání hnojiv,
3. výsadba a péče o zeleň, která zadržuje vodu a přispívá k lepším životním podmínkám ve městech,
4. revitalizace koryt potoků a řek například vracením meandrů či rušením betonových koryt,
5. zřízení speciálního fondu pro financování projektů na podporu zadržování vody v krajině, například budování vsakovacích nádrží u obytných i dopravních staveb, aby voda nekončila v řekách a potocích, které se pak častěji rozvodňují,
6. vzdělávání a motivování občanů k lepšímu hospodaření s pitnou vodou,
7. podpora využívání dešťové vody k užitkovým účelům jako zalévání, splachování, praní či uklízení,
8. zahrnutí výše zmíněných opatření do dotační politiky, například založením dotačního programu podle vzoru Zelené úsporám, ze kterého by lidé mohli získat příspěvek např. na využívání dešťové vody.
Vážený pane premiére, páni ministři, každý jsme s nepřízní počasí v minulých týdnech bojovali po svém. Pojďme pro příště bojovat společně.
Jana Drápalová, předsedkyně Strany zelených
Václav Láska, senátor za Stranu zelených
Josef Sklenář, biofarmář
Daniel Pitek, zemědělec, lesník
Další články v kategorii
- Souhrn událostí uplynulého dne 13.5.2025 (14.05.2025)
- Výroba masa v Česku v 1. čtvrtletí meziročně stoupla o 5,4 pct na 115.269 tun (13.05.2025)
- Část Evropy chudne. Česko je na špici žebříčku zemí, kde se vydělává méně než před pěti lety (13.05.2025)
- Týden v zemědělství podle Petra Havla – č. 19 (13.05.2025)
- Kofola se přestěhuje do Dolních Vítkovic. Z hornických koupelen bude muzeum i sídlo (13.05.2025)
- Institut IW odhaduje, že německá ekonomika klesne o 0,2 procenta (13.05.2025)
- Katarální horečka ovcí - aktuální informace (13.05.2025)
- Obce Křivoklátska a ochranářské organizace se kvůli národním parkům obracejí na politiky, jejich zájmy jsou ale protichůdné (13.05.2025)
- Průtoky v řekách v povodí Moravy se někde pohybují na hranici sucha (13.05.2025)
- Přestavba kralupského pivovaru skončí v prosinci, naplánované jsou i první akce (13.05.2025)