Pranýřované jídlo. Tisíc prohřešků za rok
22.08.2013 | Denik.cz
O takové návštěvnosti si většina internetových stránek může nechat jen zdát. Když Státní zemědělské a potravinářská inspekce spustila web Potraviny na pranýři, jen za prvních 24 hodin zaznamenala 200 tisíc návštěvníků. O nekvalitních potravinách spotřebitele ve speciální databázi informují už 13 měsíců.
„Odezva byla silná. Přes 13 tisíc lidí odebírá novinky a za těch třináct měsíců stránky zaznamenaly přes 2,2 milionu návštěvníků," uvedl mluvčí inspekce Pavel Kopřiva.Spuštění webu bylo reakcí také na výskyt nekvalitních potravin, které se do Česka dovážely, zejména pak z Polska. Za posledních šest měsíců bylo na stránky vloženo 318 položek, přičemž výrobky polského původu se objevily v osmnácti případech. Potraviny z Německa, které je největším dovozcem, mají na webu dva záznamy. Necelá polovina prohřešků pak připadla na jídlo z domácí produkce.Bylo to nefér
Stránky po jejich spuštění kritizovali například potravináři. „Nejčastější prohřešky byly spojené se skladování v obchodních řetězcích, ale na webu se objevila i fotografie výrobku. Vůči výrobcům to bylo nefér, protože za to nemohli," uvedla mluvčí Potravinářské komory Jarmila Štolcová.Řada kritizovaných nedostatků však už byla podle mluvčí ministerstva zemědělství Dany Večeřové z webu odstraněna. Mezi nimi právě třeba uvádění výrobců za závady, které nemohli ovlivnit.Obchodní řetězce jsou uváděny u necelé třetiny nálezů nevyhovujících potravin, což ovšem odráží jejich postavení na českém trhu. „Ačkoliv by se toto číslo mohlo na první pohled zdát vysoké, v reálu takto negativně skončí pouhý zlomek kontrol, které SZPI vykoná v našich obchodech," uvedl například mluvčí společnosti Tesco Jan W. Dvořák.
E.coli nebo BSE
Od spuštění webu se na něm objevilo přes tisíc závadných výrobků. „Určitě nejnebezpečnější byly lihoviny z metanolové kauzy, které jsme objevili u společnosti Veradana a které obsahovaly 50 procent metanolu. Lahve přitom nesly etikety oficiálních výrobců," přiblížil Kopřiva.Tak nebezpečný výrobek naštěstí inspektoři zatím neobjevili. „Opravdu nebezpečné potraviny jsou naprosté výjimky. Muselo by se například jednat o případy typu E.coli, BSE nebo právě metanol. Ty se ale běžně nevyskytují," doplnil mluvčí.Spotřebitelé mohou do budoucna počítat s vylepšením webu. „Rýsují se určité nápady," dodal bez bližšího upřesnění Kopřiva.
Autor: Vilém Janouš
Další články v kategorii
- Souhrn událostí uplynulého dne 13.5.2025 (14.05.2025)
- Výroba masa v Česku v 1. čtvrtletí meziročně stoupla o 5,4 pct na 115.269 tun (13.05.2025)
- Část Evropy chudne. Česko je na špici žebříčku zemí, kde se vydělává méně než před pěti lety (13.05.2025)
- Týden v zemědělství podle Petra Havla – č. 19 (13.05.2025)
- Kofola se přestěhuje do Dolních Vítkovic. Z hornických koupelen bude muzeum i sídlo (13.05.2025)
- Institut IW odhaduje, že německá ekonomika klesne o 0,2 procenta (13.05.2025)
- Katarální horečka ovcí - aktuální informace (13.05.2025)
- Obce Křivoklátska a ochranářské organizace se kvůli národním parkům obracejí na politiky, jejich zájmy jsou ale protichůdné (13.05.2025)
- Průtoky v řekách v povodí Moravy se někde pohybují na hranici sucha (13.05.2025)
- Přestavba kralupského pivovaru skončí v prosinci, naplánované jsou i první akce (13.05.2025)