Pozor při použití zaplavených travních porostů a obilovin v zařízeních na výrobu bioplynu
25.06.2013 | ÚZEI, Agronavigator.cz
Častý dotaz mnoha zemědělců v současné době zní: kam s travní sečí ze zatopených ploch? Porosty jsou totiž často tak silně zanesené pískem a celkově znečištěné, že nemohou být zkrmovány.
Bioplyn jako alternativaAlternativou je fermentace materiálu v zařízeních na výrobu bioplynu. V zásadě nic nehovoří proti – pokud fermentor pro tento účel splňuje technické podmínky. Existují však také některá rizika, která by měli provozovatelé zařízení zvážit. „Pokud se na plochy dostanou například oleje nebo lidské fekálie, může být porost ze zákona hodnocen jako odpad, který se smí fermentovat pouze za určitých podmínek“, varuje Andrea Horbelt z odborného svazu Biogas před příliš bezstarostným zacházením s tímto materiálem. V takových případech totiž platí nařízení o bioodpadu, podle nějž smí být bioodpad zpracován v pouze v zařízeních, která mají příslušná povolení. Kromě toho musí provozovatel před plněním fermentoru substrát po určitou dobu zahřívat.
Pozor u bioodpaduStejné platí pro provozovatele, kteří chtějí fermentovat potraviny ze zatopených skladových hal. Také toto podléhá nařízení o bioodpadech. Při jakýchkoli pochybách by proto takovéto partie neměly být fermentovány v typických zemědělských zařízeních, ale v zařízeních na zpracování odpadu.
Web-portál Agronavigátor podléhá licenci Creative Commons (Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla). Články lze šířit pouze s uvedením původní citace a s uvedením zdroje ÚZEI, Agronavigator.cz.
Další články v kategorii
- Rybář: Úhyn ryb ve vedrech by pomohly snížit i investice do vyčištění rybníků (04.07.2025)
- Chléb roku 2025: Vítězný bochník z hlavního města bodoval poctivostí i chutí (04.07.2025)
- SZPI našla čaj s mixem pesticidů a cukrovinky s nedeklarovanými barvivy (04.07.2025)
- Sika zařazen na seznam invazních a nepůvodních druhů (04.07.2025)
- Kvůli bezpečnosti se do konce září uzavírá pro veřejnost Bobří soutěska v chráněné krajinné oblasti České středohoří (04.07.2025)
- Pražští lesníci loni více sázeli i káceli, výskyt kůrovce byl mírně vyšší (04.07.2025)
- Na soutoku řek Moravy a Dyje vznikla chráněná krajinná oblast Soutok (04.07.2025)
- Těžba dřeva v Pardubickém kraji se vrací k číslům před kůrovcovou kalamitou (04.07.2025)
- Svaz: Tropická vedra zvyšují zemědělcům náklady a komplikují jim práci (04.07.2025)