Zrušte cíl pro biopaliva, vyzývají vědci
30.04.2013 | E15 on line
Kapalná biopaliva, která nahrazují benzin a naftu v dopravě, jsou opět pod palbou. Tentokrát vědci z Evropské poradní rady vědeckých akademií (EASAC) vyzvali Evropskou komisi, aby přehodnotila, nebo úplně zrušila cíl nahradit desetinu motorových paliv do roku 2020 biopalivy. V současné době jediná životaschopná biopaliva první generace, jež se vyrábějí z potravinářských surovin, podle vědců nemohou přispět ke snižování emisí skleníkových plynů.
Například při výrobě a spalování bionafty se uvolní více CO2 než při spalování konvenční nafty. Biolíh nahrazující benzin je na emise úspornější, ale nedokáže za dnešních technologií splnit unijní limity po roce 2018. Skutečnou úsporu emisí by mohla přinést až biopaliva druhé generace vyráběná z dřevní štěpky či zemědělských rostlinných odpadů.
„Brusel už uvažuje, že by biopaliva druhé generace měla desetiprocentní cíl pokrýt z poloviny, ale v evropských podmínkách je to nereálné. Výrobní kapacity tady tak rychle nevzniknou,“ soudí Jiří Trnka ze sdružení CZ Biom. Podle vědců z EASAC lze biomasu v dopravě uplatnit mnohem efektivněji než její přeměnou na kapalná paliva. Energeticky výtěžnější je například výroba bioplynu ze zemědělských zbytků. Studie z Irska odhadla, že bioplyn by mohl pokrýt 7,5 procenta energie, kterou spotřebuje doprava v roce 2020.
Dřevní štěpka se zase mnohem účinněji využije v kombinované výrobě tepla a elektrické energie. Elektřina by se pak mohla využít v elektromobilech. „Přepočteno na jednotku zdrojové biomasy, umožňuje bioelektřina ujet až o osmdesát procent kilometrů více než biopaliva,“ zní jeden ze závěrů. Využití elektřiny v dopravě ovšem brání nízké rozšíření elektromobilů.
Uplatnění bioplynu v dopravě omezuje nedostatečná infrastruktura pro doplňování paliva. Technicky však přechod z nafty na plyn možný je. Ukazuje to zkušenost z USA, kde už levný zemní plyn přiměl mnohé logistické firmy předělat nákladní flotily na plynné palivo. „V Evropě ale v příštích letech nejspíš není jiná cesta než kapalná biopaliva. Navzdory jejich nižší energetické výtěžnosti,“ dodává Trnka z CZ Biom.
Další články v kategorii
- Výroba masa v Česku v 1. čtvrtletí meziročně stoupla o 5,4 pct na 115.269 tun (13.05.2025)
- Část Evropy chudne. Česko je na špici žebříčku zemí, kde se vydělává méně než před pěti lety (13.05.2025)
- Týden v zemědělství podle Petra Havla – č. 19 (13.05.2025)
- Kofola se přestěhuje do Dolních Vítkovic. Z hornických koupelen bude muzeum i sídlo (13.05.2025)
- Institut IW odhaduje, že německá ekonomika klesne o 0,2 procenta (13.05.2025)
- Katarální horečka ovcí - aktuální informace (13.05.2025)
- Obce Křivoklátska a ochranářské organizace se kvůli národním parkům obracejí na politiky, jejich zájmy jsou ale protichůdné (13.05.2025)
- Průtoky v řekách v povodí Moravy se někde pohybují na hranici sucha (13.05.2025)
- Přestavba kralupského pivovaru skončí v prosinci, naplánované jsou i první akce (13.05.2025)
- Na Zélandu natočili ohrožený druh hlemýždě, jak klade vajíčka skrz krk (13.05.2025)