Falešná biovejce u hranic s Českem, aféra s koninou dorazila do Maďarska
27.02.2013 | ČT 24
Falešně deklarovaná biovejce se objevila v polovině německých spolkových zemí včetně Saska, které leží u hranic s Českem. Desítky německých drůbežáren zřejmě dodávaly na trh miliony vajec, která neoprávněně vydávaly za bioprodukty. Němečtí politici a zemědělci kvůli novému skandálu volají po přísnějších kontrolách.
Epicentrum je v západoněmeckém Dolním Sasku, kde úřady kvůli podezření z podvodu vyšetřují na 150 drůbežářských závodů. Podle mluvčí oldenburského státního zastupitelství se další případy vyskytly v dalších sedmi spolkových zemích, kam prý vyšetřovatelé předali příslušné důkazy. Jde o země na západě, severu a východě Německa včetně Saska. Celkem úřady prověřují okolo 200 chovů.
Ty jsou podezřelé, že své produkty vydávaly za vejce z biochovu nebo od slepic držených ve volném výběhu. Ve skutečnosti ale žily ve stísněných podmínkách, které podle regulí Evropské unie neopravňují k používání těchto označení.
Každá nosnice z volného výběhu musí mít k dispozici prostor minimálně čtyř metrů čtverečních. Aby jejich vejce mohla být navíc deklarována jako bio, musí jejich krmení splňovat příslušné podmínky. Taková vejce se poté na trhu prodávají za vyšší cenu než od slepic z klasických velkochovů. Podle německého tisku si tak potenciální podvodníci mohli přijít na miliony eur. Každý den se totiž v Německu prodá přes dva miliony kusů biovajec.
V Německu nové odhalení otřáslo důvěrou konzumentů znejistěných už tak nynějším evropským skandálem s nedeklarovaným koňským masem v potravinách. "Potřebujeme intenzivnější a odborně lepší kontroly potravin," vyzval předseda poslaneckého výboru pro otázky spotřebitelů Hans-Michael Goldmann.
Skandál s koňským masem hlásí nově i Maďarsko
Podle tamního úřadu pro bezpečnost potravin vyšetřuje tři samostatné případy, ve kterých se maso označené jako hovězí dostalo do obchodů. Aféra začala v lednu v Británii a Irsku. Česká republika odhalila první falešné výrobky minulý týden.
Zdroj: ČT24, ČTK
Další články v kategorii
- Výroba masa v Česku v 1. čtvrtletí meziročně stoupla o 5,4 pct na 115.269 tun (13.05.2025)
- Část Evropy chudne. Česko je na špici žebříčku zemí, kde se vydělává méně než před pěti lety (13.05.2025)
- Týden v zemědělství podle Petra Havla – č. 19 (13.05.2025)
- Kofola se přestěhuje do Dolních Vítkovic. Z hornických koupelen bude muzeum i sídlo (13.05.2025)
- Institut IW odhaduje, že německá ekonomika klesne o 0,2 procenta (13.05.2025)
- Katarální horečka ovcí - aktuální informace (13.05.2025)
- Obce Křivoklátska a ochranářské organizace se kvůli národním parkům obracejí na politiky, jejich zájmy jsou ale protichůdné (13.05.2025)
- Průtoky v řekách v povodí Moravy se někde pohybují na hranici sucha (13.05.2025)
- Přestavba kralupského pivovaru skončí v prosinci, naplánované jsou i první akce (13.05.2025)
- Na Zélandu natočili ohrožený druh hlemýždě, jak klade vajíčka skrz krk (13.05.2025)