Tisková zpráva Zemědělského svazu ČR k situaci okolo prodeje výrobků s obsahem nedeklarovaného koňského masa
26.02.2013 | Zemědělský svaz ČR
Státní veterinární zpráva ČR objevila, že i Česká republika, tak jako i další evropské země, byla zasažena aférou související s prodejem výrobků s obsahem nedeklarovaného koňského masa – jedná se o výrobek Lasagne Bolognese a Lachs Lasagne, které na náš trh putovaly z Lucemburska a také smažené masové kuličky v obchodní síti IKEA.
Zemědělský svaz chce v souvislosti s tím upozornit, že se nejedná o pochybení farmářů a že to nemá žádnou souvislost s kvalitou produkce v zemědělských podnicích v EU. Zemědělci jsou v tomto ohledu pouze oběti této aféry, která znevěrohodňuje funkčnost současného systému kvality potravin EU. Stávající kontrolní systém dohledatelnosti a transparentnosti pohybu zboží v EU selhal a ukázal se jako neúčinný v případě kriminálního jednání jednotlivých obchodníků se zpracovanými masnými výrobky.
Dle názoru COPA/COGECA, který podpořili všichni členové představenstva COGECA, včetně viceprezidenta COGECA Ing. Martina Pýchy a současně i prezidenti asi 100 organizací sdružených v této organizaci, mají zemědělci a zemědělská družstva v EU v současně době obavy, které plynou z aktuálního skandálu s falšováním hovězího masa a jeho míchání s masem koňským: „Přitom evropští farmáři zajišťují svojí prací vystopovatelnost pohybu skotu v rámci celé EU, a proto žádáme, aby tento přístup EU zajistila i na dalších stupních potravinového řetězce“, řekl mj. víceprezident COPA pan Ramos na jednání prezidií.
Zemědělský svaz, se stejně jako někteří poslanci Evropského parlamentu či některé členské státy EU, přimlouvá za rozšíření povinného značení výrobků, tedy o značení původu zboží a zeměpisného označení zejména zpracovaných výrobků. Dle názoru Výboru Evropské parlamentu pro životní prostředí a bezpečnost potravin je mj. také nutno zpřísnit sankce za falšování značení zboží s tím, že: „Podvody se značením zboží a s jeho složením se musejí stát trestným činem“.
Zároveň chceme upozornit, že současná evropská legislativa umožňuje i chování některých distributorů, kteří prodávají jako české výrobky i produkty, které nejsou vyrobeny z domácích surovin. Jsme přesvědčeni, že český spotřebitel má právo znát původ surovin obsažených v prodávaných výrobcích, aby se mohl svobodně rozhodnout, zda při nákupu podpoří české farmáře. Zároveň doporučujeme českým spotřebitelům, aby při nákupu preferovali české regionální potraviny.
Pro více informací, prosím, kontaktujte:
Předseda Zemědělského svazu ČR: Ing. Martin Pýcha, tel.: 602 790 273, pycha@zscr.cz
Další články v kategorii
- Výroba masa v Česku v 1. čtvrtletí meziročně stoupla o 5,4 pct na 115.269 tun (13.05.2025)
- Část Evropy chudne. Česko je na špici žebříčku zemí, kde se vydělává méně než před pěti lety (13.05.2025)
- Týden v zemědělství podle Petra Havla – č. 19 (13.05.2025)
- Kofola se přestěhuje do Dolních Vítkovic. Z hornických koupelen bude muzeum i sídlo (13.05.2025)
- Institut IW odhaduje, že německá ekonomika klesne o 0,2 procenta (13.05.2025)
- Katarální horečka ovcí - aktuální informace (13.05.2025)
- Obce Křivoklátska a ochranářské organizace se kvůli národním parkům obracejí na politiky, jejich zájmy jsou ale protichůdné (13.05.2025)
- Průtoky v řekách v povodí Moravy se někde pohybují na hranici sucha (13.05.2025)
- Přestavba kralupského pivovaru skončí v prosinci, naplánované jsou i první akce (13.05.2025)
- Na Zélandu natočili ohrožený druh hlemýždě, jak klade vajíčka skrz krk (13.05.2025)