Slunečnice k výrobě bioplynu místo kukuřice
11.12.2012 | ÚZEI, Agronavigator.cz
Veřejnost požaduje větší rozmanitost v pěstování energetických rostlin. Existují různé alternativní a doplňující rostliny ke kukuřici, které přispívají k tvorbě humusu a obohacují osevní postupy.
Žlutě kvetoucí rostlina je aktuálně nabízena jako alternativa popřípadě doplněk k pěstování kukuřice na výrobu bioplynu. Z důvodu veřejné diskuse o střídání většího počtu plodin v osevních postupech pro výrobu bioplynu, převládajícím pěstování kukuřice a požadavku na větší rozmanitost v pěstování energetických rostlin jsou hledány alternativy. Často se slunečnice pěstuje ve smíšené kultuře s kukuřicí a společně se sklízí. Jako optimální se ukázal postup, při kterém se vedle sebe na každé čtyři řádky slunečnice pěstují čtyři řádky kukuřice, jak uvádí agentura FNR (Fachagentur Nachwachsender Rohstoffe).
Kvůli ztížené regulaci plevelů se však směsné pěstování nedoporučuje na velmi lehkých a humózních půdách. Pro výrobu bioplynu se po květu sklízejí a silážují celé rostliny slunečnice.
Planě rostoucí rostliny a směskyVedle slunečnice umožňují trvale udržitelné pěstování biomasy s uspokojivými výnosy také směsky některých planě rostoucích rostlin, leguminóz a obilovin. Společnost DSV (Deutsche Saatveredlung) nabízí například směsku leguminóza-oves-GPS Plus, která se seje na jaře a sklízí se v červenci jako GPS. Pestře kvetoucí směska ovsa, vikve, hrachu, jílku mnohokvětého a slunečnice je velmi rozmanitá a výnosově stabilní.
Kromě toho nabízí DSV speciální slunečnici pro výrobu bioplynu s pozdním dozráváním a vysokou produkcí biomasy. Může být seta jako hlavní plodina nebo v pruzích okolo kukuřice a při sklizni kukuřice použita do kukuřičné siláže. Kromě toho je pozitivně hodnocena i z estetického hlediska.
Web-portál Agronavigátor podléhá licenci Creative Commons (Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla). Články lze šířit pouze s uvedením původní citace a s uvedením zdroje ÚZEI, Agronavigator.cz.
Další články v kategorii
- Výroba masa v Česku v 1. čtvrtletí meziročně stoupla o 5,4 pct na 115.269 tun (13.05.2025)
- Část Evropy chudne. Česko je na špici žebříčku zemí, kde se vydělává méně než před pěti lety (13.05.2025)
- Týden v zemědělství podle Petra Havla – č. 19 (13.05.2025)
- Kofola se přestěhuje do Dolních Vítkovic. Z hornických koupelen bude muzeum i sídlo (13.05.2025)
- Institut IW odhaduje, že německá ekonomika klesne o 0,2 procenta (13.05.2025)
- Katarální horečka ovcí - aktuální informace (13.05.2025)
- Obce Křivoklátska a ochranářské organizace se kvůli národním parkům obracejí na politiky, jejich zájmy jsou ale protichůdné (13.05.2025)
- Průtoky v řekách v povodí Moravy se někde pohybují na hranici sucha (13.05.2025)
- Přestavba kralupského pivovaru skončí v prosinci, naplánované jsou i první akce (13.05.2025)
- Na Zélandu natočili ohrožený druh hlemýždě, jak klade vajíčka skrz krk (13.05.2025)