Nejvíce nedostatků je v Tescu a Kauflandu. Kde nejmíň
11.06.2012 | Aktuálně.cz
Při letošních kontrolách Státní zemědělské a potravinářské inspekce nejhůře dopadly řetězce, které mají největší podíl na trhu.
Tesco mělo od začátku roku 14 pochybení, Kaufland sedm a Albert šest, v těsném závěsu za nimi je Billa a prodejny Jednoty.
Naopak nejlépe z velkých řetězců vycházejí z letošních kontrol Globus a Interspar.
Vyplývá to z analýzy online deníku Aktuálně.cz, který porovnal výsledky kontrol.
Nejde samozřejmě o úplně srovnatelné výsledky - zatímco Tesco má v Česku 221 obchodů, Globus jenom 16 hypermarektů.
Dva už v Česku nejsou
Statistika také ukazuje, jak se změnil maloobchodní trh v Česku. Třeba v roce 2006 sice byla nejvíce postihovaným obchodníkem společnost Ahold (provozovatel obchodů Albert), ale na dalších dvou místech už ale skončily firmy, které z Česka už odešly - společnosti Julius Meinl a Carrefour.
Situace v roce 2006 přitom byla podobná té letošní: Mezi řetězci se ostře bojovalo o zákazníky, ti přitom utráceli málo a nízká cena byla pro ně rozhodujícím faktorem. Julius Meinl a Carrefour prodělávaly stamiliony a svoje obchody raději obě firmy prodaly konkurenci.
Letošní výsledky kontrol už zřejmě sice nepovedou k odchodu některých obchodníků z trhu, oslabí ale jejich pozici a lidé budou hledat jiné možnosti, jak nakoupit kvalitní zboží.
Podobné problémy před lety totiž podle Zdeňka Skály ze společnosti Incoma GfK vedly k odchodu části zákazníků k drobným specialistům, tedy do malých pekáren, řeznictví či prodejen s ovocem a zeleninou.
"Obchodním řetězcům pak trvalo několik let, než v kategorii čerstvých potravin získaly zpět ztracené pozice. Posledních pět let jsou investice do čerstvých kategorií ve velkých prodejnách významnějším trendem než cenový marketing," připomíná Skála.
Řetězce se brání u soudu
Posunutí data spotřeby, špatné označení nebo jiné nedostatky ale ne vždy skončí pokutou, případně je sankce příliš nízká.
Z výsledků soudních rozhodnutí za poslední tři roky vyplývá, že na soudy se kvůli výsledkům kontrol nejčastěji obracejí Kaufland a Ahold (Albert).
Kaufland například uspěl uspěl se žalobou proti pokutě ve výši 200 tisíc korun za předražování nákupů, chybějící české návody a další chyby zjištěné v hypermarketech firmy. Ahold zase uspěl se svou stížností na pokutu ve výši 400 tisíc korun za porušení zákona o ochraně spotřebitele.
Naopak neúspěšně skončila žaloba Kauflandu proti potravinářské insekci u brněnského Krajského soudu kvůli pokutě 50 000 korun, kterou mu inspekce před několika lety uložila za prodej nahnilé zeleniny a za klamavé údaje o původu ovoce v plzeňské prodejně v Lochotínské ulici. A neunikl ani pokutě ve výši 190 tisíc korun za to, že nabízel lidem stovky špinavých a prasklých vajec.
Další články v kategorii
- Souhrn událostí uplynulého dne 13.5.2025 (14.05.2025)
- Výroba masa v Česku v 1. čtvrtletí meziročně stoupla o 5,4 pct na 115.269 tun (13.05.2025)
- Část Evropy chudne. Česko je na špici žebříčku zemí, kde se vydělává méně než před pěti lety (13.05.2025)
- Týden v zemědělství podle Petra Havla – č. 19 (13.05.2025)
- Kofola se přestěhuje do Dolních Vítkovic. Z hornických koupelen bude muzeum i sídlo (13.05.2025)
- Institut IW odhaduje, že německá ekonomika klesne o 0,2 procenta (13.05.2025)
- Katarální horečka ovcí - aktuální informace (13.05.2025)
- Obce Křivoklátska a ochranářské organizace se kvůli národním parkům obracejí na politiky, jejich zájmy jsou ale protichůdné (13.05.2025)
- Průtoky v řekách v povodí Moravy se někde pohybují na hranici sucha (13.05.2025)
- Přestavba kralupského pivovaru skončí v prosinci, naplánované jsou i první akce (13.05.2025)