Vajíčko se prodává už téměř za šest korun, kvůli Velikonocům bude hůř
05.03.2012 | Mladá fronta Dnes
Vajíčka lámou rekordy v rychlosti, jakou zdražují. Plato deseti středně velkých vajec stálo minulý týden v Bille 41,90 korun, dnes za něj lidé zaplatí téměř šedesát. Jedno vajíčko tak za jediný týden zdražilo o čtyřicet procent. Zemědělští experti upozorňují, že ceny vajec kvůli blížícím se oslavám Velikonoc ještě porostou.
Při porovnání průměrných cen Českého statistického úřadu přitom vajíčka od počátku roku zdražila už víc než na dvojnásobek.
Experti upozorňovali, že vajíčka podraží kvůli evropské směrnici, která od nového roku dovoluje prodávat vejce pouze od slepic chovaných v klecích minimálně 750 centimetrů čtverečních velkých. Tak razantní nárůst cen je ale překvapil.
"Tento vývoj jsem nečekal ani já. Je to ale jen praktická ukázka toho, jak může končit reforma společné zemědělské politiky. Patnáct států nesplnilo požadavky evropské směrnice, nemohou tak vyvážet a jejich vejce na trhu chybí. My dovážíme zhruba čtvrtinu vajec a doplácíme na to," řekl prezident Agrární komory Jan Veleba.
Na vyjádření Billy, proč svá vejce za jediný týden zdražila z 4,19 Kč na 5,79 Kč, redakce čeká. Tesco v pondělí prodávalo 10 vajec velikosti M za 44,90 Kč, Albert za 34,90 a Žabka za 41,90 korun.
Česku chybí bílá vajíčka na barvení, jejich cena vystřelí
Cena vajec navíc podle šéfky Českomoravské drůbežářské unie Dagmar Tůmové ještě poroste: "Blíží se Velikonoce a na našem trhu je jen minimum bílých vajec. Je jich málo, protože jsou křehká a méně odolná. Právě tato vejce se na Velikonoce hodně dovážejí, a když teď na evropském trhu obecně chybí, bude cena právě těchto vajec vysoká."
Podle Jaroslava Faltýnka ze společnosti Agrofert bude nedostatek vajec na českém trhu minimálně do poloviny roku. Zhruba v té době by měli producenti dokončit rekonstrukce klecí a opět začít zásobovat český trh. "To znamená, že se dostaneme na zhruba na stejný objem, který se vyráběl loni v konvenčních klecích," řekl Faltýnek.
Lidé se vrhnou na chování vlastních slepic
Cena vajec je podle něj už tak vysoká, že je velmi motivační pro drobné pěstitele, aby se vrhli na zakládání vlastních chovů. Domácí pěstitelé dnes vyprodukují zhruba 900 milionů vajec, zhruba třetinu tuzemské spotřeby, a toto procento podle Veleby poroste.
"Před deseti lety kryly drobnochovy zhruba polovinu české produkce. Nyní je šance, že se jejich podíl opět navýší. Cena je po dlouhé době tak motivační, že nastane velká poptávka po slepicích a domácí chovy se budou rozvíjet. To nám pomůže navýšit vlastní produkci a omezit dovoz," libuje si prezident Agrární komory.
Podle něj se do pěstování vlastních vajíček pustí jednak lidé, kteří na jejich prodeji budou chtít vydělat, ale i domácnosti, které odmítnou platit horentní sumy v obchodech.
Další články v kategorii
- Výroba masa v Česku v 1. čtvrtletí meziročně stoupla o 5,4 pct na 115.269 tun (13.05.2025)
- Část Evropy chudne. Česko je na špici žebříčku zemí, kde se vydělává méně než před pěti lety (13.05.2025)
- Týden v zemědělství podle Petra Havla – č. 19 (13.05.2025)
- Kofola se přestěhuje do Dolních Vítkovic. Z hornických koupelen bude muzeum i sídlo (13.05.2025)
- Institut IW odhaduje, že německá ekonomika klesne o 0,2 procenta (13.05.2025)
- Katarální horečka ovcí - aktuální informace (13.05.2025)
- Obce Křivoklátska a ochranářské organizace se kvůli národním parkům obracejí na politiky, jejich zájmy jsou ale protichůdné (13.05.2025)
- Průtoky v řekách v povodí Moravy se někde pohybují na hranici sucha (13.05.2025)
- Přestavba kralupského pivovaru skončí v prosinci, naplánované jsou i první akce (13.05.2025)
- Na Zélandu natočili ohrožený druh hlemýždě, jak klade vajíčka skrz krk (13.05.2025)