Kvalita mléčné čokolády na trhu ČR
20.02.2012 | ÚZEI, Agronavigator.cz
Kdysi čokoláda směla obsahovat jen tuk z kakaa (příp. z mléčné složky). V současnosti může podle předpisů ES obsahovat i některé další (tropické) rostlinné tuky v množství max. 5 %, což musí být na obalu deklarováno.
Důsledkem použití jiných tuků (např. palmového) může být např. přítomnost nežádoucích esterů 3-MCPD vznikajících při deodorizaci tuků za vysokých teplot. Závazné limity pro 3-MCPD však pro čokoládu stanoveny nejsou (existují jen u sójové omáčky a u kyselých hydrolyzátů rostlinných bílkovin: max. 20 μg/kg). Povolení přídavku „tropických“ tuků souvisí s politicko-hospodářskými zájmy a s pomalejším měknutím čokolády v prostředí s vysokými teplotami.
S politicko-hospodářskými zájmy souvisí i šíření informací o blahodárných účincích čokolády na zdraví, vzhledem k antioxidačním účinkům fenolických látek z kakaa. V případě mléčné čokolády je předepsaný podíl kakaa nižší než v mléčné čokoládě, hlavní složkou cukr (někdy více než polovina výrobku). S poměrně nízkým podílem kakaa (tvoří asi čtvrtinu mléčné čokolády) souvisí i nižší obsah theobrominu a kofeinu (povzbuzující účinky na organismus). Kromě použitého množství kakaa souvisí obsah těchto povzbuzujících látek i s kvalitou kakaových bobů (se zralostí, odrůdou, použitou částí zrna a lokalitou sklizně).
Předepsaný obsah mléčné sušiny byl v testovaných čokoládách dodržen, ale jeho výživový význam by se neměl přeceňovat.
(Poznámka:Legislativní pravidla pro čokoládu jsou stanovena směrnicí 2000/36/ES a českou vyhláškou 76/2003 Sb.)
Při nákupu je třeba si uvědomit, že výrobky, které nesplňují požadavky pro čokoládu, mohou být prodávány, pokud nejsou označeny slovem „čokoláda“, ale např. „kakaová pochoutka“.
Kvalita čokolád v d-testu byla hodnocena podle obsahu a kvality kakaa a mléka, podle senzorických vlastností, aromatických složek, výživové hodnoty, obsahu plísní a údajů na obalu.
Celkově senzoricky byly mléčné čokolády hodnoceny jako „dobře“ a „uspokojivě“, ale ani čokolády s označením „extra“ nevykazovaly obzvlášť dobrou chuť. Nejlépe byla hodnocena čokoláda Lindt Excellence Extra Creamy Milk. Při analýze aromatu obstála „dobře“ jen čokoláda Lidl – First Nice. Při hodnocení vanilkového aroma bylo vysoké množství zjištěno u čokolády Lidl – First Nice.
Z výživového hlediska dosáhla hodnocení „dobře“ jen mléčná čokoláda Tesco-Reylands a Orion-extra mléčná.
Problematická byla někdy čitelnost údajů a jejich umístění v přehybu sváru obalového materiálu.
Objednávka kopie článkud-test: Nákupní průvodce: mléčné čokolády
Web-portál Agronavigátor podléhá licenci Creative Commons (Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla). Články lze šířit pouze s uvedením původní citace a s uvedením zdroje ÚZEI, Agronavigator.cz.
Další články v kategorii
- Výroba masa v Česku v 1. čtvrtletí meziročně stoupla o 5,4 pct na 115.269 tun (13.05.2025)
- Část Evropy chudne. Česko je na špici žebříčku zemí, kde se vydělává méně než před pěti lety (13.05.2025)
- Týden v zemědělství podle Petra Havla – č. 19 (13.05.2025)
- Kofola se přestěhuje do Dolních Vítkovic. Z hornických koupelen bude muzeum i sídlo (13.05.2025)
- Institut IW odhaduje, že německá ekonomika klesne o 0,2 procenta (13.05.2025)
- Katarální horečka ovcí - aktuální informace (13.05.2025)
- Obce Křivoklátska a ochranářské organizace se kvůli národním parkům obracejí na politiky, jejich zájmy jsou ale protichůdné (13.05.2025)
- Průtoky v řekách v povodí Moravy se někde pohybují na hranici sucha (13.05.2025)
- Přestavba kralupského pivovaru skončí v prosinci, naplánované jsou i první akce (13.05.2025)
- Na Zélandu natočili ohrožený druh hlemýždě, jak klade vajíčka skrz krk (13.05.2025)