Po Expu přicházejí na řadu počítače a informační technologie
30. 1. 2001 | Hospodářské noviny
Německý Hannover ožije od 22. do 28. března 2001 největší evropskou počítačovou událostí - přípravy na 15. ročník mezinárodního veletrhu CeBIT jsou v plném proudu. Expo 2000 přineslo hannoverskému výstavišti nové výstavní plochy, čehož organizátoři veletrhu samozřejmě využili. Letos bude podle pořadatelů poprvé překročena hranice 8 tisíc vystavovatelů, z toho přes 3 tisíce představují zahraniční firmy včetně toho, že největší společnosti se většinou účastní prostřednictvím svých německých poboček. Největší zastoupení budou mít na letošním CeBIT (kromě domácích) vystavovatelé z Tchaj-wanu, USA a Velké Británie.
Na veletrhu představuje své produkty a služby také 15 českých firem, od ostřílených veteránů - jako 2N, Grisoft, Decros, Lama - až po sedm »nováčků«. V repertoáru českých vystavovatelů figurují hlavně software, telekomunikační a bezpečnostní technika a příslušenství.
CeBIT je kromě přehlídky soudobých špičkových technologií pohledem na budoucí vývoj odvětví, která ovlivňují podobu našeho světa. Ve 26 halách a 4 pavilónech se představí 11 klíčových oblastí, mezi nimiž letos figurují např. informační technika, sítová řešení network computing, počítači podporovaný vývoj, konstrukce, výroba a plánování, autamatický sběr dat, software, internetová řešení a služby, telekomunikace, kancelářská technika, technika v bankách a spořitelnách, bezpečnostní technika a řešení včetně kartových technologií, ale také výzkum a přenos technologií. K atraktivním skupinovým expozicím patří témata jako Bluetooth, Linux, DSL (Digital Subscriber Line) a technologie optických kabelů (Fibre Channel).
KIíčovou všudypřítomnou záležitostí bude samozřejmě internet a elektronické obchodování a služby v nejrůznějších podobách. Koncem roku 2000 se počet uživatelů internetu ve světě odhadoval na 400 miliónů. Průzkumy očekávají, že v roce 2004 stoupne celosvětový obrat elektronického obchodu ze současných zhruba 400 miliard dolarů na více než 7 biliónů dolarů a že až polovina elektronických transakcí se bude odehrávat prostřednictvím mobilních zařízení.
Podle údajů evropské organizace EITO představovaly v 90. letech větší část trhu ICT (informační a komunikační technologie) telekomunikace (53 %) a 47 % připadalo na informační technologie, z »komoditního« pohledu je třetina z tržeb hardware, 10 % software a 57 % připadalo na služby. V období 2000/2001 čekají analytici lehký pokles, nicméně i počátek nové masívní vlny: První byla spojena s nástupem osobních počítačů, další přinesla rozmach internetu a jeho pronikání do všech oblastí včetně mobilních zařízení. Internet umožnil globální propojení světa v podnikání i v běžném životě a setřel tradiční hranice, geografické i časové.
Zdroj: Hospodářské noviny, 30. 1. 2001
© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.
Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 25.05.2025 02:05