EK snížila předpověď růstu v ČR na 1,8 pct.
24. 5. 2000 | ČTK
Evropská komise snížila předpověď hospodářského růstu v České republice v letošním a příštím roce. Zatímco loni v prosinci předpovídala pro letošek nárůst HDP o 2,8 procenta a pro příští rok o 3,8 procenta, nyní odhaduje růst na 1,8 procenta v roce 2000 a 3,1 procenta v roce 2001.
"Neočekáváme zatím pozoruhodné ozdravení ekonomiky," řekl odborný zdroj Evropské komise. "Strukturální reformy se teprve rozbíhají a jejich blahodárné účinky se dostaví později. Nelze vyloučit krátkodobé pohyby směnných kursů, takže je zde určitý prvek nejistoty."
Komise v pravidelné půlroční prognóze uvedla, že ačkoli se hospodářský růst v ČR zvedá, je "zcela jasně pod možnostmi ekonomiky, odráží slabou vnitřní poptávku a relativně vysoké dovozy související s restrukturalizací".
Oživení vyvolalo především zvýšení ekonomické aktivity v EU; teprve druhým motorem je domácí spotřeba, jež ovšem roste pomaleji než mzdy. Slabší formování fixního kapitálu (o 5,5 procenta) "opět zdůraznilo naléhavou potřebu strukturální reformy a celkového zlepšení podnikatelského ovzduší v ČR".
Komise chválí rychlejší růst dovozů než vývozů v uplynulém období a zejména zvyšování podílu strojů a zařízení na exportu. Dovoz zatěžovalo hlavně zdražování ropných výrobků.
Restrukturalizace a relativně malý růst HDP mají podle EK nepříznivý vliv na trh pracovních sil, i když poslední snížení míry nezaměstnanosti z 9,5 procenta na devět není jen sezónním výkyvem, ale odráží nárůst zahraničních investic. Komise připomíná, že podle názoru odborů existuje v ČR značná skrytá nezaměstnanost - počet zaměstnanců, kteří nedostávají mzdu nebo jsou placeni jen částečně, je odhadován na 140.000, takže skutečná nezaměstnanost by se měla pohybovat kolem 12 procent.
Odhaduje dále, že deficit platební bilance ČR bude nadále nejmenší ze všech kandidátských zemí - letos dosáhne ještě 1,7 procenta HDP, napřesrok však už jenom jednoho procenta. Starosti si ČR nemusí dělat s inflací, ačkoli další liberalizace cen způsobí její vzrůst na tři procenta do konce roku a 3,3 procenta v roce 2000.
Deficit státního rozpočtu byl letos plánován na 3,5 procenta, vláda však zvýšila záměr na 6,5procentní schodek, což zdůvodnila nezbytností pokrýt ztráty Konsolidační banky v letech 1998 a 1999. Celkově však vláda i opozice počítají s konsolidací veřejných financí. Pro rok 2003 se slibuje vyvážený rozpočet.
Komise se dále pochvalně vyjadřuje k privatizačnímu úsilí, zejména v bankovním sektoru. Prodej Komerční banky, který má být hotov do konce roku, komplikuje nutnost zajistit peníze pro pokrytí jejích špatných dluhů a pro rekapitalizaci. Hlavním problémem je vysoké procento nedobytných pohledávek, jež jsou důsledkem financování privatizace podniků v úvodní etapě hospodářské transformace.
Podle zmíněného odborníka komise je ČR typickým případem zanedbání restrukturalizace podniků i bank. Důsledkem byla recese, z níž není snadné se rychle dostat, zvlášť když se nutné a opožděné kroky provádějí souběžně.
Zdroj: ČTK, 24. 5. 2000
© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.
Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 20.07.2025 00:48