Metodické zásady pro pěstování konopí setého
24. 2. 2000 | Zemědělec
Agrární deník (Agroweb) 24.2.2000
Metodické zásady pro pěstování konopí setého
Od roku 1999 jsou v ČR registrovány 2 odrůdy konopí setého pro pěstování jako technická plodina. Předpokládá se, že konopí bude pěstováno pro produkci přírodního vlákna, pro produkci organické suché hmoty k technickému nebo energetickému využití a produkci semene určeného jak k přímé spotřebě, tak k získávání technického nebo potravinářského oleje.
Popis odrůdy JUSO - 11
Jednodomé konopí, délka 225 - 308 cm, plod jednosemenná nažka, barva od světlé po šedavou s mozaikou, list má složenou formu, dlanitě dělenou, květy s odděleným pohlavím, samčí do lat, samičí jako hrozny ve vrcholové části rostliny, odrůda se vyznačuje dobrou odolností vůči plísni šedé (Botrytis cinerea) a fuzarioznímu vadnutí.
Vyšlechtěno v UAAS Glukhiv, Ukrajina
Obvyklá HTS osiva je 14,5 g, standardní klíčivost 90 =. Výsevek 1 MKS je asi 16 kg/ha.
Popis odrůdy BENIKO
Polská jednodomá odrůda konopí, výběr z krajových materiálů. Jednodomé konopí, délka 250 - 300 cm, plod jednosemenná nažka, květy s odděleným pohlavím.
Vyšlechtěno v IKWN Poznaň, odrůdová stanice Wojciechow, Polsko.
Obvyklá HTS osiva je 13,8 g, standardní klíčivost 85 - 90 %. Výsevek 1 MKS je asi 15,5 kg/ha
Obě uvedené odrůdy tj. Juso - 11 a Beniko obsahují méně než 0,3 % omamných látek THC a vyhovují předpisům EU pro pěstování konopí jako zemědělské plodiny. Tyto odrůdy konopí setého poskytují obvyklý výnos suché hmoty 8,5 - 10,5 t/ha, výnos semene 0,6 - 0,8 t/ha, obsah vlákna ve stonku je 24 - 28 %., možný výnos celkového vlákna je 2,1 - 3,0 t/ha.
Požadavky na půdu a prostředí:
Konopí seté vyžaduje hlinité až hlinitopísčité, dostatečně hluboké půdy s dobrou zásobou živin, především N a K. Nevhodné jsou půdy štěrkovité a kamenité. Konopí lze pěstovat ve výrobních oblastech kukuřičné, řepařské a bramborářské, pravidla do 450 m n. m.
Zařazení v osevním sledu:
Není náročné, ale vyšších výnosů hmoty dosahuje po organicky hnojené předplodině. Lze je pěstovat jak po obilninách tak pro dvouděložných plodinách, zvláště vhodné jsou okopaniny, motýlokvěté rostliny a luskoviny.
Příprava půdy a hnojení:
Po podzimní orbě obvyklá jarní příprava s přihnojením 70 - 100 kg N/ha a doplnění 30 - 60 kg K/ha se zapravením. Při pěstování na semeno je účelné přihnojení 30 - 60 P/ha.
Odběr živin pro výnos
1 t suchých stonků 1 t semene
19 kg N 64 kg N
5 kg P 17 kg P
12 kg K 42 kg K
15 kg CaO 62 kg CaO
Pod konopí je možná aplikace chlévského hnoje na podzim, při střední zásobě živin 30 t/ha, současně s 1/3 - 2/3 PK hnojiv, zbytek PK hnojiv a N hnojiva na jaře. Celou dávku PK hnojiv je možné zapravit i na jaře s důkladným zapravením do půdy.
Setí:
Konopí seté se vysévá do řádků 12 -15 cm širokých do hloubky 3 cm. Termín setí se pohybuje od 10. do 30. dubna, podle oblastí a průběhu jara. Po zasetí následuje zavláčení, případně zaválení lehkými válci. Výsevek se stanovuje podle hodnoty osiva a podle účelu pěstování.
1) Pro produkci semene 1 - 1,5 MKS/ha
2) Pro produkci hmoty s energetickým využitím 2 - 2 MKS/ha
3) Pro produkci stonku s získání jednotného nebo vlákna 3 - 5 MKS/ha Ošetření během vegetace:
V současné době se počítá s chemickým ošetřením proti škodlivým organismům. Dobře založený porost má dostatečnou konkurenční schopnost k potlačení plevelných rostlin. Pro řidší (semenářské) porosty se připravuje metodika použití vhodného herbicidu.
Sklizeň:
Sklizeň je v současné době jeden z nejslabších článků pěstování konopí, protože chybí vhodná mechanizace v ČR.
a. Sklizeň na semeno: Sklízí se v době, kdy semena v dolní polovině květenství jsou plně vyzrálá, ve středn íčásti ve voskové zralosti, na vrcholku zelené. Z dřívější mechanizace se používal žací stroj ŽK-2,1 A nebo maďarský MKA-0,1. Může se použít dvoufázové i přímé sklizně. Při přímé sklizni se používá obilní sklízecí mlátička (John Deere, Claas). Vymlácené semeno se čistí a třídí na obilních čističkách. Maximální vlhkost pro uskladnění je 8 - 9 %.
b. Sečení konopí: Konopí se seče speciálními stroji. Při netradičním způsobu pěstování se konopí seče speciálními žacími stroji nebo žacími řezačkami: V ČR je vhodný stroj ve vývoji.
Termín sečení:
- pro získání kvalitního vlákna 1 - 2 týdny po odkvetení samčích rostlin,
- pro produkci hmoty jednotného vlákna při zelené zralosti semen (V zahraničí se zkouší sklizeň v zimě po "vymrznutí" vody z rostlin,
- pro produkci semene se seče při plné zralosti semen ve střední části květenství (k sečení lze využít vhodný obilní kombajn).
c. Sklizeň hmoty: Metoda vhodné sklizně je předmětem výzkumného řešení. Předpokládá se sklizeň naroseného materiálu, po proschnutí, vhodnými sklízecími lisy.
Zdroj: Zemědělec, 24. 2. 2000
© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.
Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 06.07.2025 21:35