Američané ohrožují české pěstitele chmele
3. 9. 1997 | Lidové noviny
LN - 3.9.1997
Americané ohrožují ceské pestitele chmele
Zavedení kvót na produkci chmele muže zabránit eventuálnímu návratu našich chmelaru na puvodní ztracené pozice. Tlaky na další snižování cen chmele ze Západu mohou v CR navíc zpusobit další pokles výroby.
Praha - Prípadné zavedení kvót na produkci chmele by mohlo omezit exportní možnosti CR. Prezident Unie obchodníku chmelem v CR Josef Ondrácek je považuje za vážné nebezpecí, které by mohlo zabránit prípadnému návratu ceských chmelaru na puvodní významnou pozici.
Mezi svetovými chmelarskými giganty se však v souvislosti s nadprodukcí "zeleného zlata" stále více hovorí o zavedení kvót v pomeru k pestebním plochám jednotlivých státu, podobne jak je tomu napr. v zemích produkujících ropu (OPEC).
Požadavky na zavedení kvót zaznely predevším ze strany nemeckých a britských exportéru v rámci letošního Mezinárodního chmelarského kongresu (IHB), který se konal v Praze. Tyto zeme usilují o získání urcité jistoty pri prodeji své produkce.
Problémem se mimo jiné zabývá tzv. Joint Trade Comission, nedávno ustavená k rešení techto problému v rámci IHB. Podle názoru prezidenta IHB Františka Chvalovského by v této komisi meli zasedat také zástupci svetových pivovaru, kterí by zde vystupovali s konkrétními požadavky na kvalitu a hlavne množství chmele. "Každý z pestitelu ceká na vyjádrení ekonomicky silnejších producentu, kdy a o kolik sníží svoji výrobu," dodal. Pres tyto problémy oznacuje Chvalovský IHB za jedinou organizaci z celého agrárního resortu, která se každorocne schází a dokáže rešit spolecné problémy.
Práve silní, zejména americtí obchodníci chmelem se v rámci IHB snaží vyvíjet tlak na to, aby problém s nadvýrobou vyrešily ceny a nekterí ekonomicky slabší producenti zkrachovali. Navíc clenem IHB nejsou napr. nekteré asijské státy, které si podle Ondrácka "delají, co chtejí". Nikdo zatím nemá k dispozici ucelené informace o jejich produkci.
Nebezpecí "americké expanze" a následných tlaku na ceny i ze západní Evropy by mohlo být reálné i pro ceské chmelare vzhledem k tomu, že v CR jsou prevážne pestovány nízkoobsažné odrudy chmele, o které mají svetové pivovary stále menší zájem.
Pro prebytecný chmel je možné nalézt i jiné uplatnení než jen v pivovarnictví. V soucasné dobe se využívá chmele v kosmetice a farmacii. Jde však jen o využití zanedbatelného množství této suroviny.
Jirí Fencl
Zdroj: Lidové noviny, 3. 9. 1997
© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.
Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 16.05.2025 06:09