Agris.cz - agrární portál

Zemědělská prvovýroba je v tíživé situaci

17. 8. 2000 | Hospodářské noviny

Zemedelská prvovýroba je v tíživé situaci

Poskytované dotace nejsou malé, problém je, že v okolních zemích jsou vysoké

Financní situace tuzemských zemedelských prvovýrobcu je kritická, firmy jsou v platební neschopnosti a s obtížemi splácejí své závazky. Jan Hašek, predseda Agrodružstva Postoupky na Kromerížsku a predseda Okresní agrární komory je presvedcen, že rada zemedelských prvovýrobcu je predlužená a mela by být v konkursu. "To, že se hromadne konkursy neobjevují, je díky pulrocní ochranné lhute," uvedl. Zákon o konkursu a vyrovnání totiž ve svých zvláštních ustanoveních ríká, že v dobe od zacátku dubna do konce zárí není možné na majetek firmy v zemedelské prvovýrobe prohlásit konkurs. Hašek dále rekl, že je dnes bežné, že veritel kapitalizuje pohledávku, prestože treba nikdy nechtel v zemedelství podnikat. Spousta podniku tak mení svoji vlastnickou strukturu.

Príciny stavu zemedelského sektoru je podle Haška treba hledat ve špatne fungujícím tuzemském trhu s komoditami, výrazné ochrane trhu v okolních zemích a v zásazích do zemedelství ze strany státu. "Všude na svete existuje urcitá regulace agrárního trhu, v cisté liberalizované podobe není nikde," dodal. Z pridané hodnoty, která vzniká pri výrobe a prodeji potravin, dostane zemedelec nejmenší podíl. Vývoj cen vstupu v oboru neporovnatelne prevyšuje výstupy. Na dokreslení Hašek uvedl, že od roku 1989 se vstupy zvýšily o 350 procent, kdežto výstupy pouze o 50 procent.

Dotace poskytované Ministerstvem zemedelství nepovažuje za nízké. "Problém je spíše v tom, že sousední zeme mají dotace vysoké a v prímé konkurenci potom nelze obstát," upresnil. Hašek se také pozastavil nad nesystémovým prístupem v poskytování dotací v CR, které jsou napríklad v podhorských oblastech nekolikanásobne vyšší než v oblastech nížinných. "Stimuluje to zemedelskou výrobu v podmínkách, kde jsou nejvyšší náklady," konstatoval.

Soucasné zemedelství podle jeho slov žije na úkor budoucnosti. "Z pudy bereme více, než do ní dáváme, protože tržby nestací na prirozenou obnovu úrodnosti. Ve svém dusledku to vede k poklesu výnosu," uvedl Hašek s tím, že v zemedelské prvovýrobe se kvuli tíživé financní situaci málo obnovují základní výrobní prostredky. Pracovníci v zemedelství pak pomerne výrazne zaostávají ve vyplácených mzdách, prestože produktivita práce v tomto odvetví výrazne vzrostla. Zatímco v prvním ctvrtletí letošního roku byla prumerná mzda v Ceské republice 12 132 korun, v zemedelství to bylo pouze 9 140 korun.

Šanci na zlepšení situace v agrární prvovýrobe vidí Hašek ve vstupu zeme do Evropské unie. Tuzemské zemedelské firmy by poté mohly mít stejné podmínky, jako je tomu v clenských zemích. "Dotace z EU by ani nemusely být tak vysoké jako dosud, nebot škodí z hlediska celosvetové konkurence," dodal Hašek.


Zdroj: Hospodářské noviny, 17. 8. 2000





© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 22.05.2025 13:35