ČR v otázce cukru nepolevuje, s EU se ale hledají řešení
8. 7. 1999 | ČTK
CR v otázce cukru nepolevuje, s EU se ale hledají rešení
BRUSEL 8. cervence (zpravodaj CTK) - CR dnes informovala Evropskou komisi, že slíbené šetrení prokázalo, že dovoz cukru z EU pusobí znacné problémy ceskému cukrovarnickému sektoru. CR proto chystá ochranná opatrení proti dovozu této komodity ze zahranicí, uvedl námestek ministra zemedelství Tomáš Zídek.
Evropská komise podle neho chápe obtíže, se kterými se toto liberalizované odvetví v CR setkává ve vztahu k dovozu, ale s navrženým rešením nesouhlasí a vybízí k pokracování v technických konzultacích.
CR se zmínila o potrebe rešení otázky trhu s cukrem a ochrany pred dovozy nejen formou zvýšení cel nebo zavedením kvót, ale i zavedením cukerního porádku, který je v EU dobre znám. Podle Zídka chce komise vedet, zda opatrení není v rozporu se zákony o hospodárské souteži. Zákony o hospodárské souteži v CR totiž neumožnují jako v zemích EU vynetí zemedelských komodit z tohoto režimu. Legislativa EU zavádení tržních rádu u zemedelských komodit po kandidátských zemích vyžaduje. Otázka zrušení zvýšené celní ochrany zustává prý nadále otevrená, je otázkou dalších diskusí.
Cukerní porádek stanoví, že výrobci mají urcené kvóty produkce pro domácí trh a pro export. Ten je v EU prováden s dotacemi, které jsou vlastne z cukrovarnického sektoru financovány: z každého kilogramu prodaného cukru se urcitá cást ukládá stranou na exportní dotace. Zároven jsou podepsány dohody mezi cukrovary a pestiteli cukrové repy - zemedelci presne vedí za kolik a kolik toho mohou vypestovat. Jde o provázaný systém, ve kterém na radu let dopredu je jasne stanoveno, kolik je možné této suroviny produkovat. Cukerní porádek si vynutily nadmerné prebytky cukru na svetových trzích, které likvidovaly zemedelce v EU. CR má podobný systém v rámci predvstupních kroku také zavést.
Ceští zástupci byli informováni o úvahách EU liberalizovat obchod s potravinami, na které se vztahují exportní refundace. Cílem je príprava zemedelcu na vstup do EU, nebot se má režim, v rámci kterého se s jednotlivými komoditami mezi EU a kandidátskými státy obchoduje, priblížit podmínkám po vstupu do EU. Sbližování má být u jednotlivých komodit podle jejich citlivosti postupný. Melo by se predejít tomu, aby se do chvíle rozšírení udržovala na obou stranách chránený trh, což by mohlo privodit šok. Liberalizace vzájemného obchodu EU-CR ale ješte není jasne formulována. Ceská strana má v tomto smeru predložit své návrhy.
Udelování koncesí na jednotlivé komodity je jednou z možných forem rešení, uvedl dále Zídek, ale netýkají se zásadních dotovaných komodit, nýbrž tech, které mají exportní refundace ze strany EU ci CR. Dochází vlastne k nerovnému postavení zemedelcu - nesouteží spolu totiž oni, ale obe ekonomiky. O konkrétních komoditách se nehovorilo.
Otázka "dvojího nulového rešení", kdy by se EU zrekla vývozních subvencí a kandidáti se vzdali dovozních bariér a meli množstevní kvóty, je na stole a bude predmetem dalších jednání. Otázkou je, kterých komodit by se to týkalo, nebot nekteré jsou príliš citlivé. U komodit s napríklad petiprocentní celní ochranou by problém samozrejme nebyl. Výhodné to je tam, kde má EU vysokou celní ochranu nebo u veprového, kde pri stejných clech, ale pri dotacích zustávají ceny na nízké úrovni.
V zárí mají zástupci EU a CR o vzájemném zemedelském obchodu dále jednat a pokusit se konecne najít obema stranám vyhovující rešení. "Vzájemný obchod v zemedelství má negativní tendence - místo aby se zvyšoval, tak se snižuje," uzavrel Zídek.
Remy Vlachos bm
Zdroj: ČTK, 8. 7. 1999
© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.
Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 19.05.2025 16:27