Agris.cz - agrární portál

Belgičané rozhořčeni liknavostí vlády, EU také

8. 6. 1999 | ČTK

BRUSEL 8. června (zpravodaj ČTK) - Hrůza z rakoviny vyvolané toxickým dioxinem v lidském organismu se mění v rozhořčení belgické veřejnosti, jíž začíná docházet trestuhodná liknavost vlády v tomto skandálu. Každý den přináší nová odhalení, jež vedou k zákazu prodeje dalších potravin.

Pět dní před parlamentními volbami se aféra pomalu přeměňuje v pohřební píseň pro premiéra Jeana-Luka Dehaena, jeho donedávna neporazitelné vlámské křesťanské demokraty (CVP), pro jejich dosavadní koalici se socialisty. Podle výsledku průzkumu veřejného mínění publikovaného dnes v listu Le Soir se celá třetina voličů chystá hlasovat jinak, než měla původně v úmyslu.

"Může to být trestné pískání," napsal Le Soir, podle něhož obě liberální strany (vlámská a valonská), jež se chystaly na další čtyři roky v opozici, mají nyní náhle nečekanou šanci přilákat hlasy - jen proto, že nebyly u moci. "Mají co dělat, aby neřvali blahem."

Dokonce katolický La Libre Belgique dnes v úvodníku usoudil, že pohár přetekl a Jean-Luc Dehaene by měl jít. "Už není tím, koho Belgie potřebuje, aby čelil výzvám příštích let. Je až zkarikovaným ztělesněním přežilého způsobu vládnutí."

Více než o vládu však mají lidé obavy o své zdraví. Podle zmíněného průzkumu je "velmi" nebo "dosti" znepokojeno 61 procent dotázaných. Lidé nadávají, že vláda otravu potravin napřed tutlala a pak o ní informovala chaoticky. Dodnes nikdo přesně neví, zda zboží nabízené v obchodech je v pořádku či nikoli.

Tisk dnes zveřejnil nový seznam "zakázaných výrobků". Zahrnuje drůbež, vejce, tučná masa, mletá masa, vnitřnosti, uzeniny, všechny výrobky z vajec včetně těstovin a nově také máslo. Evropská komise ovšem vyzvala, aby byl zákaz rozšířen i na mléko a mléčné výrobky...

Ředitelé veterinárních správ členských zemí se v pondělí večer v Bruselu nakonec nedočkali slibovaného seznamu zemědělských hospodářství, kde byly zvířatům podávány zamořené masokostní směsi - vláda po třech dnech takřka nepřetržitého zasedání musela přiznat, že si "není stoprocentně jista", kdo na seznam patří a kdo ne.

Podle dosavadních informací podezírají hygienici 1459 zemědělských podniků, z toho 390 chovů hovězího dobytka, 764 vepřínů a 440 drůbežáren. Zamořeno bylo - zatím se neví jak - asi 98 tun živočišných tuků, které posloužily k výrobě 1060 tun krmných směsí, z nichž část byla vyvezena do Nizozemska a Francie.

Stálý veterinární výbor EU potvrdil předchozí embargo Evropské komise na všechny zmíněné belgické výrobky a navrhl ho rozšířit na mléko. Belgie bude moci obnovit vývozy jedině takových potravin, jež obdrží předepsané osvědčení, že neobsahují dioxin. Skandálem se dnes v Lucemburku zabývají ministři zdravotnictví EU.

Odhady tisku, kolik bude Belgii toto "extempore" stát, se nyní pohybují kolem 30 miliard belgických franků (asi stejně korun). Le Soir čtenáře poučil, že je třeba se rozloučit se slibovaným zvýšením nejnižších penzí a s omezením sociálních nákladů zaměstnavatelů. "Skandál všechny tyto sliby sežere."

Karel Barták čas hej


Zdroj: ČTK, 8. 6. 1999





© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 18.07.2025 03:11