Zemědělské dotace ve vyspělých ekonomikách vloni vzrostly
21. 5. 1999 | ČTK
Zemedelské dotace ve vyspelých ekonomikách vloni vzrostly
PARÍŽ 21. kvetna (CTK) - Farmári ve vyspelejších ekonomikách sveta vloni dostávali více subvencí než predloni. Vytratily se tak nedávné snahy posilovat konkurenceschopnost v zemedelské politice, uvedla dnes Organizace pro hospodárskou spolupráci a rozvoj (OECD) ve své výrocní zpráve o zemedelské politice ve 24 clenských zemích.
Vývoj z lonského roku napovídá, že se reforma zemedelské politiky a snahy o liberalizaci obchodu mohou zastavit ci zvrátit, když se objeví tlaky na trhu. Pritom trend posledního desetiletí smeroval k nižším dotacím, slabším obchodním bariérám a vetší tržní orientaci.
Experti z oblasti obchodu poznamenávají, že zemedelské dotace mohou být zdrojem sporu v blížícím se kole jednání o liberalizaci svetového obchodu.
Celková podpora zemedelskému sektoru v zemích OECD se za lonský rok odhaduje na 362 miliard dolaru, tedy 1,4 procenta hrubého domácího produktu státu OECD. Klícový ukazatel ekvivalentu produkcních subvencí (PSE) stoupl na 37 procent z predlonských 32 procent.
Za vetšinu nárustu muže podpora cen vedoucí k vyšším výdajum mezi spotrebiteli. Cenové dotace vloni vzrostly o 14 procent a predstavují dve tretiny všech dotací placených farmárum.
Míru podpory zemedelcu vloni zvýšily všechny státy organizace s výjimkou Jižní Koreje a Nového Zélandu. Jednotlivé státy se pak prípad od prípadu liší.
Nejvetší míru podpory dostávají zemedelci švýcarští, kde financní pomoc farmárum vloni stoupla na 73 procent celkové zemedelské produkce z predlonských 68 procent. Nejmenší podporu dává zemedelcum Nový Zéland, kde dotace predstavují jedno procento celkové zemedelské výroby.
V Evropské unii vloni stouply dotace farmárum o sedm procentních bodu na 45 procent produkce, a to hlavne kvuli opetovnému zavedení exportních dotací u obilí a poklesu cen mléka ve svete.
Ve Spojených státech stoupla míra dotací o osm procentních bodu na 22 procent. Zpusobil to nárust úverové vládní pomoci, platby farmárum za škody zpusobené živelnými pohromami ci podpora tržních cen mléka, napsala agentura Reuters.
pok ple
Zdroj: ČTK, 21. 5. 1999
© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.
Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 19.05.2025 14:58