ÚOHS: Fúze Prazdroje s Radegastem je od května 1998 právoplatná
18. 3. 1999 | ČTK
ÚOHS: Fúze Prazdroje s Radegastem je od kvetna 1998 právoplatná
BRNO 18.brezna (CTK) - Žádné námitky ani duvod k zásahu proti fúzi pivovaru Plzenský Prazdroj a Pivovar Radegast nyní nemá Úrad pro ochranu hospodárské souteže (ÚOHS). Údajne je pro nej závazné usnesení vlády z brezna lonského roku, ve kterém kabinet rozhodl o spojení tehdejších majoritních vlastníku obou firem, tedy Investicní a Poštovní banky a Nomury. Se spojením bank vyjádril úrad souhlas v kvetnu 1998.
"Úrad nevydával žádné nové rozhodnutí," upozornil na dnešní tiskové konferenci v Brne místopredseda ÚOHS Ludek Svoboda. Ve svém stanovisku úrad konstatuje, že spojením bank odpadl duvod k samostatne vedenému rízení o fúzi pivovaru. Z tohoto duvodu vzal právní zástupce pivovaru návrh zpet a ÚOHS rízení zastavil.
Úrad se zacal novým vyšetrováním na trhu zabývat loni v prosinci, a to práve z duvodu zpetného vzetí návrhu. Výkonný úsek ÚOHS zajistil provedení jinými zamestnanci kvuli vznesené námitce k podjatosti. Podle Svobody vzal úrad v úvahu celosvetový trend fúzí. "Bylo by nelogické, stavet se proti tomuto trendu," doplnil.
Tržní podíl fúzovaných podniku okolo 42 procent na trhu s pivem neznamená podle Svobody porušení zákona, pouze prekracuje povolenou hranici. ÚOHS pritom disponuje dostatkem pravomocí k okamžitému zásahu, pokud ale dojde k prohreškum proti hospodárské souteži. V prípade likvidace konkurence a následného zvyšování cen piva, cehož se obávají malé pivovary, má úrad možnost narídit i rozdelení vzniklého gigantu.
jma nol (pokr.)
ÚOHS podle svého dnešního vyjádrení dává tržní prostor novému subjektu mimo jiné z duvodu snazšího prístupu k úverum. Velikost spojených pivovaru také není celosvetove neobvyklá. "Úrad brání hospodárskou soutež..., není tu od toho, aby bránil malé výrobce proti velkým," míní Svoboda.
Za vážné narušení soutežního prostredí na trhu piva naopak ÚOHS považoval smluvne vázaný odber restaurací pouze od jednoho dodavatele. V dobe správního rízení ve veci fúze mel Plzenský Prazdroj takto vázáno 34 procent a Pivovar Radegast petinu všech restaurací. Tuto praxi loni v breznu ÚOHS zakázal a uložil obema firmám odstranit výhradní dodávky.
Plzenská spolecnost narízení respektovala a uzavrené dohody zrušila. Pivovar Radegast po neúspešném rozkladu k predsedovi ÚOHS obdržel 16.listopadu 1998 na základe žádosti výjimku z neplatnosti uzavrených dohod na pet let.
Stanovisku ÚOHS ve veci fúze pivovaru nebrání ani lonské srpnové rozhodnutí, podle nehož mela Nomura prodat majoritní podíl v nekterém z pivovaru. "Toto rozhodnutí nenabylo právní moci a bylo napadeno opravným prostredkem," vysvetlil Svoboda.
Lonské kvetnové rozhodnutí o spojení IPB a Nomury a tedy i Prazdroje a Radegastu je pravomocné. Malé nezávislé pivovary tak nemají možnost jej nyní napadnout. "Správní rád však pocítá s prezkumem rozhodnutí v mimoodvolacím rízení na základe zákona o hospodárské souteži," pripustil Svoboda. Pravdepodobne by jej uskutecnila nezávislá komise expertu se cleny i mimo ÚOHS.
Jirí Macík nol
Zdroj: ČTK, 18. 3. 1999
© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.
Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 24.05.2025 21:38